Array

Cili është ushqimi më i mirë për dhëmbët tuaj?

Must Read

Pendarovski: Me përkushtim do të punojmë në kultivimin dhe promovimin e kulturës dhe traditës boshnjake

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e 28 Shtatorit, Ditës ndërkombëtare të boshnjakëve, sot u dërgoi urim pjesëtarëve...

“Njujork Tajms”: Trampi me vite nuk ka paguar tatim të të ardhurave

Presidenti amerikan, Donald Tramp nuk ka paguar kurfarë tatimi të fitimit për 10 deri 15 vite, duke...

Konferencë për “Zona të sigurta familjare

LAMM sot do të organizojë konferencë me rastin e promovimit të shënimit të vendparkimeve për projektin „Car...
- Advertisement -

Këtu nuk mund të gjeni ushqim të ëmbël po më siguri se hulumtimi i ca ushqimeve do t’iu befasojë!

Rrushi i thatë

- Advertisement -

Për shkak se rrushi i thatë përmban sheqer dhe është ngjitës për dhëmbët tuaj,ju zakonisht mendoni se është i dëmshëm por por studimet e fundit thonë të kundërten.Është vërtetuar se rrushi i thatë  nuk ndikon në pH e gojës , kjo rezulton se nuk nuk dëmton dhëmbët . Gjithashtu, hulumtimi ka treguar se nuk mbetet në dhëmbë  gjatë përtypjes .

Çaji i Zi

- Advertisement -

Për çajin e zi thonë se është i dëmshëm për dhëmbët pasi që mund t’ua ndrysojë ngjyren e dhëmbëve tuaj ,megjithatë, edhe këtu ka përjashtim,hulumtimi ka treguar se njerëzit të cilët konsumojnë çaj të zi  kanë më pak gurë në dhëmbë,ku me këtë cilësohet si akumulues i gurëve të dhëmbëve .

Qumështi

- Advertisement -

Cilësohet si një nga ushqimet më të mira për kujdesin e higjienës orale . Qumështi është i pasur me kalcium , i cili forcon kockat dhe dhëmbët , të dhënat e fundit na tregojnë se me sukses në lufton kundër prishjes së dhëmbëve .

Çamçakëz pa sheqer

Zakonisht nuk është e mirë për dhëmbët tuaj , por kur ajo është e pa sheqer,është krejtësisht e kundërta. Çamçakëzi është i mirë për të marrë pas ngrënies . Çamçakëz pa sheqer stimulon prodhimin e pështymës , e cila është e mirë , duke pasur parasysh se kjo është një mbrojtje natyrale kundër problemeve të dhëmbëve . Pra mbani mend , çamçakëz , po, por vetëm ate pa sheqer !

 

 

 

- Advertisement -

Pendarovski: Me përkushtim do të punojmë në kultivimin dhe promovimin e kulturës dhe traditës boshnjake

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e 28 Shtatorit, Ditës ndërkombëtare të boshnjakëve, sot u dërgoi urim pjesëtarëve të bashkësisë boshnjake  në Republikën...

“Njujork Tajms”: Trampi me vite nuk ka paguar tatim të të ardhurave

Presidenti amerikan, Donald Tramp nuk ka paguar kurfarë tatimi të fitimit për 10 deri 15 vite, duke filluar prej vitit 2000, sepse...

Konferencë për “Zona të sigurta familjare

LAMM sot do të organizojë konferencë me rastin e promovimit të shënimit të vendparkimeve për projektin „Car Space Baby Place – Zona...

Tramp: Liderët e Kosovës dhe Serbisë u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA-së, Donald Tramp deklaroi se liderët e Kosovës dhe të Serbisë u përqafuan në Shtëpinë e Bardhë dhe se ishte...

Kovid-19: Prej sot masave kufizuese shtesë në Mal të Zi

Duke pasur parasysh transmetimin jashtëzakonisht të përhapur lokal të koronavirusit, numrin e madh të rasteve në spitale dhe presionin e madh në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -