Cili është plani i partive për të ndaluar ndërtimet e egra në Ohër dhe Strugë?

Must Read

UNSHM me ultimatum deri te Carovska dhe Filipçe: Nëse nga nëntori nuk kthehemi në shkolla, radikalizohemi

Blendi Hodai, kryetar i UNSHM tha se institucionet shtetërore dhe Qeveria nuk ka pranuar kërkesën kryesore të...

Osmani: Konferenca e parë ndërqeveritare në dhjetor

Në intervistën për Agjencinë Evropa, të dhënë gjatë vizitës së tij në Bruksel, ministri i Punëve të...

SHBA: Rusia dhe Kina veprojnë në mënyrë aktive në Ballkan

Rusia dhe Kina janë aktive si forca të jashtme në Ballkan dhe vizita e sekretarit të shtetit...
- Advertisement -

Në Debatin Zgjedhor në TV21, kandidatët për deputetë në njësinë zgjedhore 5, treguan se çfarë do të bëjnë subjektet e tyre politike për të ndaluar ndërtimet e egra në Strugë dhe Ohër.

Kandidati i koalicionit Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, Syrja Rashidi, tha se si deputet do të angazhohet që komuna të ketë përkrahjen e pushtetit qendror për t’u ballafaquar me këtë problematikë.

- Advertisement -

Kandidati i BDI-së në zonën zgjedhore 5, Talat Xhfaeri theksoi se tani për tani ka disbalanc ligjor në kompetenca për çështjen e ndërtimeve. Ai u zotua që në legjislaturën e ardhshme, si deputet por edhe si subjekt politik, do të angazhohen që rregullojnë zbrazëtirën juridike.

Kandidatja e koalicionit “Mundemi”, Radmilla Shekerinska, tha se ligjet mund të mos jenë ideale dhe se duhet të precizohen, por shtoi se nëse shihet situata aktuale duke mund të arrihet rregull kur dëshirohet, e këto merita ia atribuoi Kryetarit të Ohrit që vjen nga radhët e LSDM-së.

- Advertisement -

Vasfi Doko, kandidat i PDSH-së në njësinë 5, që është edhe banor i Ohrit, tha se ‘mafia urbane’ lulëzon si në Ohër po ashtu edhe në Strugë. Ai tha se sa më parë duhet të prishen ndërtimet pa leje që i kanë prishur imazhin Liqenit të Ohrit.

Kujtojmë se në këtë debat i ftuar ishte edhe kandidati i koalicionit “Ripërtëritje për Maqedoninë”, Igor Durlovski, por i njëjtë nuk iu përgjiigj ftesës për debat.

Cili është plani i partive për të ndaluar ndërtimet e egra në #Ohër dhe #Strugë? Flasin në #DebatZgjedhor kandidatët për deputetë të #ASH-AAA, #BDI, #Mundemi, #PDSh

Gepostet von TV21 am Montag, 29. Juni 2020
- Advertisement -

UNSHM me ultimatum deri te Carovska dhe Filipçe: Nëse nga nëntori nuk kthehemi në shkolla, radikalizohemi

Blendi Hodai, kryetar i UNSHM tha se institucionet shtetërore dhe Qeveria nuk ka pranuar kërkesën kryesore të tyren për mësim të kombinuar...

Osmani: Konferenca e parë ndërqeveritare në dhjetor

Në intervistën për Agjencinë Evropa, të dhënë gjatë vizitës së tij në Bruksel, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, deklaroi se...

SHBA: Rusia dhe Kina veprojnë në mënyrë aktive në Ballkan

Rusia dhe Kina janë aktive si forca të jashtme në Ballkan dhe vizita e sekretarit të shtetit Majkëll Pompeo është mënyrë për...

Shqipëri, gjendet i vdekur në rrugë një 66-vjeçar

Policia e Shqipërisë ka njoftuar se një 66-vjeçar është gjetur i vdekur në rrugë në qytetin e Durrësit. Tutje Policia ka thënë...

Sanksionohen 374 shoferë në Shkup, nga të cilët 92 për tejkalimin e shpejtësisë

Gjatë ditës së djeshme në kuadër të masave të përforcuara të kontrollit në fushën e komunikacionit në territorin e Qytetit të Shkupit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -