Cili është funksioni i kafës në shëndetin mendor?

TË FUNDIT

Shumë studime kanë bërë të ditur se konsumimi i një sasie të konsiderueshme të kafes është i domosdoshëm që të qëndroni sa më të vëmendshëm gjatë gjithë ditës.

Kafeja është plot me substanca që mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga kushtet më të zakonshme tek gratë, përfshirë sëmundjen Alzheimer dhe sëmundjet e zemrës. Kafeina është gjëja e parë që të vjen në mendje kur mendon për kafe, por kafeja gjithashtu përmban antioksidantë dhe substanca të tjera aktive që mund të zvogëlojnë inflamacionin e brendshëm dhe të mbrojnë kundër sëmundjeve të ndryshme.

Trupi juaj mund të përpunojë më mirë glukozën (ose sheqerin).

Kjo është teoria prapa studimeve që zbuluan se njerëzit që pinë më shumë kafe kanë më pak të ngjarë të marrin diabet të tipit 2.

Ndihmon në funksionim sa më të mirë të zemrës

Pirja e një ose dy filxhanëve kafe në ditë mund të ndihmojë në funksionim sa më të mirë të zemrës, kur një zemër e dobësuar ka vështirësi të pompojë mjaft gjak në trup.

Ulje e përqindjes së zhvillimit të sëmundjes së Parkinsonit.

Mëlçia juaj do t’ju falënderojë.

Kafeja ka një efekt mbrojtës në mëlçinë tuaj. Hulumtimet tregojnë se pirësit e kafesë kanë më shumë të ngjarë të kenë nivele të enzimave të mëlçisë brenda një diapazoni të shëndetshëm sesa njerëzit që nuk pinë kafe.

ADN-ja juaj do të jetë më e fortë.

Kafeja e pjekur e errët ul thyerjen e fijeve të ADN-së, të cilat ndodhin natyrshëm, por mund të çojnë në kancer ose tumore nëse nuk riparohen nga qelizat tuaja.

Shanset tuaja për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë do të zvogëlohen

Një në 23 gra përballen me kancer të zorrës së trashë. Por, studiuesit zbuluan se pirësit e kafesë – kafe ose të rregullt – kanë 26 përqind më pak të ngjarë të zhvillohet në ta kancer kolorektal.

Ju mund të zvogëloni rrezikun e prekjes nga sëmundja Alzheimer.

Pothuajse dy të tretat e amerikanëve që jetojnë me sëmundjen e Alzheimerit janë gra. Por, kafeina në dy filxhanë kafe mund të sigurojë mbrojtje të konsiderueshme ndaj zhvillimit të gjendjes. Në fakt, studiuesit zbuluan se gratë e moshës 65 vjeç e lart që pinin dy deri në tre filxhanë kafe në ditë kishin më pak të ngjarë të zhvillonin çmenduri në përgjithësi.

Si dhe e fundit por, jo më pak e rëndësishme, nuk keni aq gjasa të pësoni një goditje në tru./21Media

TË NGJAJSHME