Çaushoglu: Nëse Azerbajxhani kërkon Turqia do të ndërhyjë në Nagorno-Karabah

Must Read

Në spitalin në Strugë nuk ka vend për persona pozitivë në Kovid-19

Dhjetë shtretërit e planifikuar për pacientët pozitivë për Kovid 19 në Repartin Intern të Spitalit të Përgjithshëm...

Zekiri, Llukarevska dhe Rexhepi japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Rexhepi nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një...

Azerbajxhani është i aftë ta çlirojë territorin e tij vetë, por nëse dëshiron mbështetje dhe kërkon ndihmë, ne do të jemi me ta, deklaroi ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çaushoglu.

Ai nuk e përjashtoi mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në rajonin e Kaukazit, Nagorno-Karabah, të populluar kryesisht nga armenët, i cili “de jure” është pjesë e Azerbajxhanit.

“Me këto sulme, Armenia e injoron të drejtën ndërkombëtare. Në këtë duhet të përgjigjet sepse Azerbajxhani po lufton në territorin e tij. Në cilën pjesë të botës do të trajtoheshin okupatori dhe të okupuarit në të njëjtën mënyrë”, theksoi Çaushoglu.

Deklarata e Çaushoglut pasoi pas pretendimeve të Armenisë se Turqia është e përfshirë në konfliktin e Nagorno-Karabahut. Ministria armene e Mbrojtjes njoftoi dje se një aeroplan turk rrëzoi një avion të Forcave Ajrore Armene gjë që u mohua nga zëdhënësi i presidentit turk dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Azerbajxhanit.

Edhe presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Alijev, dje e mohoi se Turqia po merr pjesë në konfliktin e Nagorno-Karabahut.

“Këto janë lajme të rremë. Nuk ka asnjë provë që Turqia është e përfshirë në konflikt dhe nuk ka nevojë për të. Azerbajxhani është mjaft i përgatitur për ta mbrojtur popullin dhe territorin e tij”, tha Alijev.

Situata në Nagorno-Karabah u përshkallëzua javën e kaluar, ndërsa Baku dhe Erevan e fajësojnë njëri-tjetrin për fillimin e luftimeve. Në ditën e katërt të përshkallëzimit të dhunës edhe sot vazhdon këmbimi i zjarrit artilerik midis ushtrive armene dhe azerbajxhanase në Nagorno-Karabah./MIA

Në spitalin në Strugë nuk ka vend për persona pozitivë në Kovid-19

Dhjetë shtretërit e planifikuar për pacientët pozitivë për Kovid 19 në Repartin Intern të Spitalit të Përgjithshëm të Strugës janë mbushur.

Zekiri, Llukarevska dhe Rexhepi japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Rexhepi nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga funskioni i deputetit. Dorëheqjet vijnë...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një repart tjetër i pranimit, me...

Mickoski kërkon nga Qeveria që të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë,...

Zaev për TV21: Nuk kam pasur kontakt direkt me Spasovskin, por do të testohem

Kryeministri i vendit Zoran Zaev për TV21 deklaroi se nuk ka pasur kontakt me ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovskin, por...

More Articles Like This