Carovska: Do të ketë sanksione për kompanitë, po shqyrtohen mundësitë juridike

Must Read

U vihet zjarri veturave në dy pikat e EVN-së në Tetovë!

Pas mesnatës, veturave të dy pikave të ndërmarrjes energjetike EVN iu është vënë zjarri. Njëra veturë gjendet...

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar...

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në...

Zëvendëskryeministrja për Çështje Ekonomike, Milla Carovska sot ka konfirmuar se do të ketë sanksione për kompanitë të cilët morën ndihmë shtetërore, ndërsa nuk ua dhanë punëtorëve.

- Advertisement -

Sipas Carovskës, për momentin po shqyrtohen gjitha mundësitë juridike.

“Rrogat urgjentisht duhet t’u paguhen punëtorëve, duhet të tregohet përgjegjësi nga ana e kompanive. Është bërë lëshim i madh dhe kuptohet sanksionim i kompanive, do të ndodhë. Për momentin Sekretariati i përgjithshëm i analizon të gjitha mundësitë juridike, ngritën të gjitha elementet që janë të mundshme”, ka thënë Carovska.

- Advertisement -

Ajo ka rikiujtuar se dje Sekretariati i përgjithshëm i Qeverisë me shkrim ka dalë me qëndrim zyrtar rreth lëshimit nga ana e kompanive. Në ueb faqen e Qeverisë është publikuar edhe lista e kompanive ndaj të cilave është paguar ndihmë shtetërore për pagë minimale për shkak të pandemisë së Kovid-19, ndërsa ata nuk i kanë transferuar mjetet te punëtorët.

- Advertisement -

Latest News

Tetovë, treni godet një veturë, lendohen dy persona

Aksident komunkacioni në fshatin Poroj. Treni godet një veturë në një vendkalim hekurudhor. Nga aksidenti të lënduar janë B.S 22 vjeç dhe...

Vazhdojnë negociatat mes Zaevit dhe Ahmetit, ka tone optimiste, por epilog ende jo

https://www.youtube.com/watch?v=-ywSxWeMJ28&feature=youtu.be E mori mandatin për formim të qeverisë, ndërsa ende është në bisedime për të arritur shumicën...

Kapen 10 emigrantë ilegal, ishin fshehur në një kamion transportues nga Tetova

https://youtu.be/cC08DnE97Js Doganieri i doganës së Tetovës duke bërë kontrollin rutinë në kamionët të cilët kishin ardhur për...

Pendarovski: Nëse askush nuk mund të formojë Qeveri, dhe nëse Kuvendi nuk vetë-shpërbëhet, Spasovski do të jetë kryeministër teknik në 4 vitet e ardhshme!

Presidenti i Vendit, Stevo Pendarovski në pres konferencën e sotme pas takimit me kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, tha se nëse askush...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com