Bytyqi paralajmëroi, Shilegov konfirmon: Nuk e kemi problem Kryeministrin shqiptar, por duhet të vijë me marrëveshje të përbashkët

Must Read

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me...
- Advertisement -

Anëtari i kryesisë qendrore të LSDM-së, Petre Shilegov, në intervistë për TV21 theksoi se partia e tij nuk e ka problem që kryeministri i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut të jetë shqiptar, por shtoi se kjo punë duhet të bëhet me marrëveshje të përbashkët, e jo me kushtëzime.

“Asnjëherë përkatësia etnike e ndonjë qytetari nuk ka qenë pengesë për kryerjen e çfarëdo funksioni ose të që mos marrë mbështetjen e LSDM-së për kryejen e cilitdo funksion. Ishte shumë e kontestueshme mënyra se si kjo u imponua në fushatë, megjithatë unë më shumë dua ta shoh si pjesë e paraqitjes parazgjedhore të secilës parti politike” tha Shilegov.

- Advertisement -

Ai shtoi po ashtu se deri sa kemi shqiptar në krye të Kuvendit ose Ministër a Drejtor në funksione serioze me përkatësi etnike që nuk janë maqedonas, atëherë kjo, sipas Shilegovit, nënkupton se nuk ekziston ekskluziviteti që në pozitën e Kryetarit të Qeverisë të jetë vetëm maqedonas.

“Jam i bindur që ky është proces përmes të cilit ne duhet të vijmë përmes marrëveshjes, e jo përmes rrugës së kushtëzimit. Disi kështu ngjante periudha parazgjedhore” tha Shilegov./TV21

- Advertisement -

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të dyshuar të prekur me Covid-19...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60 vjet, tregojnë rezultatet e analizave...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

Suarez nënshkruan me Atletiko Madridin

Luis Suarez zyrtarisht është lojtar i Atletiko Madridit. Lojtari nga Uruguai, i cili e braktisi Barcelonën me lot në sy, pasi ishte...

Poliklinika të reja do të ketë në Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re – premtoi Filipçe

Poliklinika të reja do të ketë në lagjet Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re, paralajmëroi sot ministri i Shëndetësisë,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -