Byronë Kombëtare të Hetimeve të Shqipërisë do ta drejtojë një grua

Must Read

Henkok: Po përkeqësohet situata në Britani të Madhe, karantina opsioni i fundit

Ministri britanik i Shëndetësisë, Met Henkok deklaroi se është duke u përkeqësuar situata në vend dhe se...

OBSH: Numri i të infektuarve në Evropë mbi kulmin që nga marsi

Rastet e reja javore me koronavirus në Evropë e ka tejkaluar numrin e të infektuarve nga piku...

Mbi 30 milionë të infektuar me Covid-19 në botë

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën ka kaluar 30 milionë, sipas shifrave...
- Advertisement -

Byronë Kombëtare shqiptare të Hetimeve (BKH) do ta drejtojë një grua.

Prokuroria Speciale Publike (SPAK) sot për këtë funksion e propozoi Aida Hajnajn, zëvendësdrejtoreshë e përgjithshme e policisë së shtetit.

- Advertisement -

SPAK në tetë muajt e kaluar kreu verifikimin e të gjithë kandidatëve të paraqitur dhe në këtë përzgjedhje të ngushtë mbetën katër në mesin e cilën e të cilëve edhe Hajnaj. Propozimin e SPAK duhet ta konfirmojë Këshilli i lartë për drejtësi.

Byroja Kombëtare Hetuese është institucioni i vetëm për reforma në sistemin juridik shqiptar që nuk është formuar akoma.

- Advertisement -

Pas emërimit të drejtorit të BKH, SPAK do ta fillojë procesin për zgjedhjen e 60 agjentëve të kësaj strukture e cila është identike me FBI-në amerikane. Për shkak të kësaj udhëheqësia dhe agjentët e BKH-së do të jenë në trajnim tre muaj në akademinë e FBI-së në Virxhinia.

Reagimi i parë për propozimin që Hajnaj të jetë njeriu i parë i FBI-së shqiptare erdhi prej ambasadores amerikane Juri Kim.

- Advertisement -

“Edhe një hap përpara në rrugën për përmbylljen e reformës zgjedhore, propozimi për njeriun e parë të BKH të jetë Aida Hajnaj. Hapi i radhës: trajnimi në FB me nëpunësit më të mirë amerikan për zbatimin e ligjit. Gur gur bëhet mur”, shkroi ambasadorja Kim në Tuiter.

- Advertisement -

Henkok: Po përkeqësohet situata në Britani të Madhe, karantina opsioni i fundit

Ministri britanik i Shëndetësisë, Met Henkok deklaroi se është duke u përkeqësuar situata në vend dhe se numri i pacientëve të hospitalizuar...

OBSH: Numri i të infektuarve në Evropë mbi kulmin që nga marsi

Rastet e reja javore me koronavirus në Evropë e ka tejkaluar numrin e të infektuarve nga piku që nga marsi, bëri të...

Mbi 30 milionë të infektuar me Covid-19 në botë

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në të gjithë botën ka kaluar 30 milionë, sipas shifrave nga Universiteti Johns Hopkins në...

533 shkelje për mosmbajtjen e maskës

Gjatë 24 orëve të fundit  në territorin e gjithë vendit lidhur me masën e mosmbajtjes së maskës janë regjistruar 533 shkelje, bëjnë...

Vazhdon gjykimi për organizatorët e 27 prillit, Talat Xhaferi i thirrur si dëshmitar

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve nga 27 prilli në Kuvend.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -