Array

Bullgaria shton masat e sigurisë për ndalimin e refugjatëve në vend

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Njoftohet se personeli i policisë kufitare dhe forcave tokësore të Ministrisë së Brendshme të Bullgarisë do të operojnë së bashku kundër dyndjes së refugjatëve dhe azilantëve.
Zv.ministri i Brendshëm, Filip Gunev në një deklaratë njoftoi se më 25 gusht do të nisin një operacion të përbashkët për të parandaluar kalimin e emigrantëve ilegalë në pikat dhe vijat kufitare.

Në një takim të mbajtur në lidhje me çështjen e azilantëve në Ministrinë e Brendshme me pjesëmarrjen e Kryeministrit Boyko Borisov dhe të ministrit të Financave, Vladislav Goranov, Zv.ministri i Brendshëm Filip Gunev duke vënë në dukje se është marrë vendim që edhe ushtria të ndihmojë policinë në parandalimin e fluksit të azilantëve tha se “fillimisht Bullgaria, nuk është një korridor transit i lirë ashtu siç ka ndodhur në Maqedoni. Kufijtë tanë mbrohen shumë rreptë. Edhe brenda vendit janë marrë masa shumë serioze sigurie”.
Gunev i cili ka theksuar se personeli i policisë kufitare dhe të forcave tokësore të Ministrisë së Brendshme do të operojnë së bashku kundër dyndjes së azilantëve, tha se në 6 muajt e fundit në Bullgari janë ndaluar 15 mijë azilantë dhe se ketagorikisht nuk janë lejuar hyrjet ilegale në kufirin Bullgari-Maqedoni.

- Advertisement -

Filit Gunev ka shtuar më tej se refugjatët të cilët do të ndalohen duke tentuar për të kaluar në vendin e tyre nga Greqia, do ti rikthehen Greqisë në mënyrë legale.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -