Array

Bullgari: Ushtria bullgare dërgon autoblinda në kufirin maqedonas

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Bullgaria ka dërguar autoblinda në katër pikat kufitare me Maqedoninë për të mbështetur policinë kufitare në rast të fluksit të imigrantëve, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes.

“Në këtë etapë, ne vetëm do të riforcojmë në mënyrë teknike mbrojtjen e kufirit siguruar nga policia kufitare”, deklaroi Nikolay Karaivanov, një zyrtar i operacioneve në Ministrinë e Mbrojtjes.

- Advertisement -

”25 ushtarë dhe automjete të blinduara janë dërguar në pikat kufitare bullgaro-maqedonase, por numri i tyre mund të rritet nëse situata përkeqësohet”, theksoi ai.

Vendi është përfshirë tashmë nga fluksi i imigrantëve që vijnë nga Greqia drejt Maqedonisë.

- Advertisement -

“Ne e vlerësojmë rrezik (një fluks të tillë), relativisht të limituar sepse Bullgaria respekton procedurat e regjistrimit, që nuk ndodh në Greqi, Maqedoni dhe në Serbi”, deklaroi sot ministrja e Brendshme, Rumiana Batchvarova për televizionin Nova.

Bullgaria ka pritur që prej villimit të vitit 15 000 imigrantë klandestinë, veçanërisht sirianë, të mbërritur në Turqi. Imigrantët e ndaluar në Bullgari janë ven dosur për disa muaj në kape refugjatësh para marrjes së një statusi duke iu mundësuar atyre në rastin më të mirë të udhëtojnë në Bashkimin Evropian.

- Advertisement -

“Bullgaria i ruan mirë kufijtë e saj, ndërkohë që imigrantët kalojnë shumë lehtë nga ishujt grekë për të shkuar drejt Evropës perëndimore nëpërmjet Maqedonisë dhe Serbisë”, nënvizoi ministri i Punëve të Jashtme, Daniel Mitov. /AFP/

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -