Bruto Prodhimi Vendor në tremujorin e dytë ka shënuar rënie prej 12.7%

Must Read

Dimitrov paralajmëroi 120 milion euro ndihmë nga BE për RMV-në

Pas takimit me eurokomisionarin për zgjerim, Oliver Varhei dhe ekipin e tij, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla...

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm,...
- Advertisement -

Bruto Prodhimi Vendor në tremujorin e dytë ka shënuar rënie prej 12.7%, publikoi Enti shtetëror për statistikë. Sipas të dhënave të publikuara, në tremujorin e dytë të 2020, rritje është shënuar në bujqësi, pylltari dhe peshkatari prej 4.5%, Drejtorinë publike dhe mbrojtje, sigurim të obligueshëm shëndetësor, arsim, veprimtaritë të mbrojtjes sociale dhe shëndetësore prej 2.2% dhe informacione dhe komunikime prej 0.9%. Shpenzimet finale të amvisërive, duke përfshirë edhe institucionet jofitimprurëse që i shërbejnë amvisëritë, në tremujorin e dytë të vitit 2020 në mënyrë nominale kanë rënie prej 9.9%, ndërsa pjesëmarrja e tyre në BPV është 70.6%. Në periudhën e njëjtë, importi i mallrave dhe shërbimeve ka pësuar rënie prej 32%, ndërsa eksporti i mallrave dhe shërbimeve ka shënuar ulje në vlerë nominale prej 30.2%. Në tremujorin e parë, para se të fillojë korona-kriza, në mars, BPV shënoi rritje prej 0.2%.

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Dimitrov paralajmëroi 120 milion euro ndihmë nga BE për RMV-në

Pas takimit me eurokomisionarin për zgjerim, Oliver Varhei dhe ekipin e tij, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov paralajmëroi se në ditët...

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës dhe...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm, të miratuara mbrëm nga Kuvendi,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli i Sigurisë.

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin për Zgjerim dhe Fqinjësi të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -