Array

Bruksel: Përfundon takimi Mustafa-Vuçiq me "përafrim të qëndrimeve"

Must Read

Publikohet platforma për mësim online, Zaev dhe Carovska: Do ta modernizojmë sistemin arsimor

https://youtu.be/JQCcmEbVMSs Nga tetori kështu do të duket një orë mësimi online.

Për menaxhim me mbeturinat tashmë ka projekt-plane, por ai është proces kompleks dhe i shtrenjtë

Ideja është që të ulet numri i deponive dhe sasia e cila hedhet si mbeturina në to....

Xhaferi: Identiteti është vërtetuar me Kushtetutë, punësimet etnike janë të mira për biznesin

https://youtu.be/gTUcRgYdozA Pas reagimeve të shumta në opinionin publik për shkak të memorandumit...
- Advertisement -

Dy kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Isa Mustafa e Aleksandar Vuçiq, si dhe delegacionet e tyre u takuan sonte në Bruksel për të biseduar në kuadër të dialogut të nivelit të lartë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Takimi i ndërmjetësuar nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, nuk prodhoi ndonjë marrëveshje, sado që kjo e fundit e përshkroi atë me tone pozitive.

- Advertisement -

“Në takim të dyja palët u fokusuan në progresin në zbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialog, në veçanti në zbatimin e marrëveshjes për drejtësinë dhe fillimin e zbatimit të aranzhimeve për Mbrojtjen Civile”, tha Mogherini pas takimit që u mbajt në zyrën e saj.

Sipas diplomates evropiane, të dyja palët shkëmbyen pikëpamje në çështjet që kanë të bëjnë me zbatimin në energji, telekom dhe formimin e Asociacionit (të Komunave Serbe).

- Advertisement -

“Në këtë aspekt, ata u pajtuan të ndërmerren hapa konkretë në periudhën deri në takimin tjetër të dialogut”, u shpreh Mogherini.

Në të njëjtën vijë, edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha që takimi i sotëm ishte për ta përcaktuar agjendën e temave që dotë trajtohen në të ardhmen.

- Advertisement -

“Po punojmë që institucionet e Kosovës sa me shpejtë të veprojnë në plotësinë e tyre ne pjesën veriore të vendit. Të gjendet zgjidhje për kodin telefonik, lëvizjen mbi urën e Ibrit, energjetiken. Të gjitha këto zgjidhje do të jenë në dobi të qytetarëve tanë, të të gjitha etnive, dhe ura qe na lidhin me familjen evropiane”, tha Mustafa pas takimit.

- Advertisement -

Publikohet platforma për mësim online, Zaev dhe Carovska: Do ta modernizojmë sistemin arsimor

https://youtu.be/JQCcmEbVMSs Nga tetori kështu do të duket një orë mësimi online. Në konferencën e...

Për menaxhim me mbeturinat tashmë ka projekt-plane, por ai është proces kompleks dhe i shtrenjtë

Ideja është që të ulet numri i deponive dhe sasia e cila hedhet si mbeturina në to. Sa i përket mbeturinave si...

Xhaferi: Identiteti është vërtetuar me Kushtetutë, punësimet etnike janë të mira për biznesin

https://youtu.be/gTUcRgYdozA Pas reagimeve të shumta në opinionin publik për shkak të memorandumit bullgar i cili u është...

Hapja e kufijve në rajon – javën ardhshme! Datën do ta përcaktojnë ministrat e shëndetësisë

https://www.youtube.com/watch?v=gLkAe3Hd5jQ Maqedonia e Veriut bashkë me vendet e rajonit pritet të vendosin përfundimisht për kalimin e lirë...

8 viktima nga Covid-19, njëri prej tyre 39 vjeçar

Janë regjistruar 8 viktima si pasojë e koronavirusit, informojnë nga ministria e Shëndetësisë.Viktimat janë të moshës 39, 48, 56, 63,65 dhe 83...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -