Britania e Madhe vendos karantinë për udhëtarët e Francës dhe Spanjës

Must Read

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë,...

Putin dhe Makron kanë bërë thirrje për ndërprerje të përleshjeve në Nagorno-Karabah

Presidentët e Rusisë dhe Francës, Vladimir Putin dhe Emanuel Makron, biseduan për përshkallëzimin e konfliktit në rajonin...

Moti me diell dhe vranësira mesatare

Moti në mbarë vendin do të jetë me diell me vranësira mesatare, në pjesët perëndimore kohë pas...
- Advertisement -

Për shkak të valës së re të koronavirusit, përpjekjet për luftë kundër infeksionit  janë dyfishuar në mbarë botën,  ndërsa shumë vende vendosën  kufizime shtesë, duke e përfshirë edhe Britaninë e Madhe, e cila vendosi karantinë  për udhëtarët e Francës dhe Spanjës.

Pas lehtësimit të masave në fillim të verës, shumë vende  tani vendosin mbajtje të obligueshme të maskës madje edhe në vend të hapur.

- Advertisement -

Në Bruksel, prej të mërkurën, obligohet mbajtja e maskës,  ndërsa në Paris,  prej sot është zgjeruar lista me qarqe  në kryeqytetin francez  ku duhet të mbajnë maska. Prej sot,  prefektura parisiene e ndalon  tubimin e më shumë se 10 personave nëse nuk garantohet  distanca fizike.

Në korrniza  botërore, më shumë se 760.000 njerëz vdiqën nga koronavirusi, ndërsa mbi 21 milion njerëz janë infektuar.

- Advertisement -

Virusi shkaktoi pasoja dramatike ekonomike, duke e përfshirë edhe recesionin në Poloni, që ndodh për herë të parë nga fundi i komunizmit  në atë vend.

Në javët e fundit, në Evropë regjistrohen  numër më i madh i njerëzve të infektuar.

- Advertisement -

Në Spanjë, dy ditë me rradhë, numri i të infektuarve me  koronavirus është rreth 3.000. Autoritetet spanjolle urdhëruan mbylljen e  klubeve të natës, ndalesë për vizitë në  shtëpitë e pleqve dhe kufizim të  orarit të punës në restorane.

Prej sot, Britania e Madhe vendos karantinë  14 ditëshe për udhëtarët e Francës, Holandës dhe Maltës, më pak se një muaj  pas lehtësimit të masave restriktive.

As situata jashtë Evropës nuk është më e mirë, SHBA mbetet  më e rrezikuar nga epidemia me 167.225 raste të vdekjes, para Brazilit (105.463), Meksika (55.223) dhe India (48.040).

- Advertisement -

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sharçeviq për të hyrë...

Putin dhe Makron kanë bërë thirrje për ndërprerje të përleshjeve në Nagorno-Karabah

Presidentët e Rusisë dhe Francës, Vladimir Putin dhe Emanuel Makron, biseduan për përshkallëzimin e konfliktit në rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabah dhe u...

Moti me diell dhe vranësira mesatare

Moti në mbarë vendin do të jetë me diell me vranësira mesatare, në pjesët perëndimore kohë pas kohe dukshëm i vranët me...

Gjobiten 890 persona për mosmbajtjen e maskës mbrojtëse

Për mosmbajtjen e maskës janë regjistruar 890 shkelje gjatë 24 orëve të kaluara në territorin e vendit. Ministria e...

Shkolla fillore në Karposh vitin shkollor e ka filluar në ambient të hapur

Nën protokolle të veçanta fillo viti shkollor 2020/2021.Kësaj herë klasat do të mbahen edhe jashtë, dhe një nga shembujt është shkolla fillore...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -