Borisov uroi Zaevin për rizgjedhjen e tij si Kryeministër

Must Read

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na...

Zbulohet mini laborator dhe bimë kanabisi në Vizbeg, arrestohen tre persona!

“Më 24.09.2020 rreth orës 15:00, pasi më parë kishim marrë informata operacionale të Njësisë për Trafik të...
- Advertisement -

Kryeministri bullgar Bojko Borisov ia ka uruar Zoran Zaevit fitoren zgjedhore dhe rizgjedhjen për kryeministër të Republikës së Maqedonisë së Veriut, kumtoi pres-shërbimi qeveritar në Sofje.

“Bullgaria pa u lodhur përpiqet për të drejtën e qytetarëve të Republikës të Maqedonisë së Veriut të bëhen pjesë e familjes evropiane”, tha kryeministri Bojko Borisov në urimin për homologun e tij”, transmeton Bgnes.

- Advertisement -

Borisov theksoi se Bullgaria mbetet e qëndrueshme për të  mbështetur  të ardhmen evropiane të fqinjit  të saj më të afërt, të nxitur nga besimi se procesi i inkuadrimit  në BE do të jetë shtytës i rëndësishëm për reformat dhe stabilitetin.

Kryeministri bullgar potencon se kur ai dhe Zaev personalisht e firmosën Marrëveshjen për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim  më 1 gusht të vitit 2017, ata  jo vetëm që hapën  kapitull të ri në historinë e marrëdhënieve bilaterale, por edhe i treguan botës se vendet e rajonit janë mjaft të guximshme, të afta dhe ambicioze vetë t’i zgjidhin problemet e tyre.

- Advertisement -

Në urimin deri te Zaev, Borisov shton se të dy vendet duhet të mbesin  përgjegjëse dhe të përkushtuara në plotësimin e qëllimeve të vendosura në vitin 2017 me marrëveshje të nënshkruar.

“Në atë frymë, sinqerisht shpresoj se Komisioni  i përbashkët multidisiplinar  i ekspertëve për çështje historike dhe arsimore së shpejti do t’i vazhdojë  aktivitetet e tij  dhe se anëtarët  e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të tregojnë qëndrim konstruktiv dhe përkushtim të qartë të arrihet  pajtim për çështjet që diskutohen”, shton Borisov.

- Advertisement -

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për ndërtimin e hekurudhës nga Kërçova...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na ndihmojnë në rrugën tonë drejt...

Zbulohet mini laborator dhe bimë kanabisi në Vizbeg, arrestohen tre persona!

“Më 24.09.2020 rreth orës 15:00, pasi më parë kishim marrë informata operacionale të Njësisë për Trafik të Paligjshëm të Drogës-SPB - Shkup,...

Kush kujt ia vodhi idenë? Edhe ASH-AAA premtonte barazi etnike në sektorin privat

https://youtu.be/qCvk5RwABnY Deputeti i koalicionit “Tash është koha”, Skender Rexhepi, akuzoi mbrëmë se Qeveria, më konkretisht BDI-ja si...

Ballistët gjejnë mënyrë për ta parë ndeshjen, të organizuar do të mblidhen të Gjimnazi i Tetovës

https://youtu.be/l9mUB8e6dC8 Atmosfera do të ishte ndryshe po të mos ishim në kohë  pandemie, por  mungesa e  publikut...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -