Borisov: Sot e depozitojmë propozimin për ndryshime kushtetuese

Must Read

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel...

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan...
- Advertisement -

Kryeministri bullgar Bojko Borisov deklaroi sot se pas kërkesës për të thirrur një seancë të Kuvendit të Madh Kombëtar dhe për ndryshim të kushtetutës, duhet të ndërmerret hapi tjetër.

Ai tha në një video mesazh të publikuar në Fejsbuk se qëllimi është t’u jepet qytetarëve e drejta të zgjedhin dhe të marrin vendime.

- Advertisement -

Ne kontaktuam me partnerët e koalicionit dhe kërkuam takime. Kuptova që ata gjithashtu kanë sugjerime. Lejoni të na mbështesin në këtë. “Më 2 shtator, ne duhet të hyjmë me 120 nënshkrime,” tha Borisov.

Siç deklaroi ai, qëllimi i vetëm i partisë së tij GERB është t’u japë njerëzve të drejtën e votës.

- Advertisement -

Ne jemi akuzuar se jemi jolegjitimë. “Ne kemi pasur zgjedhje dy herë vitin e kaluar dhe deri më tani asnjë agjenci nuk ka treguar që GERB nuk është forca e parë politike,” tha Borisov.

Borisov ka thënë paraprakisht se ai do të jep dorëheqje nëse parlamenti e miraton planin e tij për të shpallur zgjedhje për Kuvendin e Madh Kombëtar, me qëllim të ndryshimit të Kushtetutës. ls/

- Advertisement -

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv për qytetarët mbi situatën e...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar 32.209.019 persona. Prej tyre vdiqën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -