Borisov propozon ndryshime kushtetuese dhe paralajmëroi dorëheqje nëse shpallen zgjedhje të reja

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov në fjalimin e sotëm të jashtëzakonshëm  deri te kombi  paralajmëroi se partia e tij Qytetarë për   zhvillim evropian të Bullgarisë (QZHEB) do të  kërkojë seancë urgjente  në Asamblenë e madhe popullore, në të cilën  mund të sillet  Kushtetutë e re  dhe mund të shpallen  zgjedhje të reja parlamentare, lajmëroi BGNES. Menjëherë pas shpalljes së tyre paralajmëroi se do të japë dorëheqje nga vendi i kryeministrit.

Borisov potencoi se Kushtetutë të re kanë kërkuar edhe qytetarët dhe organizatat joqeveritare, i cili do të jetë në pajtim me  rregullat evropiane.

- Advertisement -

Ai kërkoi se do të kërkojë zvogëlim të numrit të deputetëve prej 240 në 120, ndërsa në Asamblenë e madhe popullore  numri i përfaqësuesve  të zvogëlohet prej 400 në 280.

Borisov propozon edhe heqje të Këshillit  të lartë gjyqësor dhe formim të Këshillit gjyqësor të gjykatësve dhe Këshillave gjyqësor të prokurorëve, mandatet e  gjykatësve  në të gjitha gjykatat bullgare të jenë pesë vjet,  formim i Institutit për ankesë kushtetuese individuale, kryeprokurori të dëgjohet  në çdo gjashtë muaj nga Asambleja popullore. Ai citoi se me atë do të përforcohet besimi  në sistemin gjyqësor.

- Advertisement -

Ai në fjalim u lavdërua edhe me sukseset e Qeverisë, ndërsa u kthye edhe në protestat antiqeveritare, duke cituar se e respekton  rebelimin e rinisë.

Ai theksoi se deri tani  në emër të demokracisë dy herë është tërhequr  nga funksioni, ndërsa populli e ka kthyer.

- Advertisement -

Ai paralajmëroi se në këtë moment kur Asambleja popullore do të shpallë zgjedhje të reja parlamentare, ai do të tërhiqet  nga pozita e kryeministrit.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -