Array

Bogujevci premton libra për bibliotekat e shkollave të Prishtinës

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Sot me rastin e “Ditës Ndërkombëtare të Librit” , Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizoi “Takim poetik” me poetë dhe nxënës të shkollave të mesme të Prishtinës.

Me këtë rast, drejtoresha e Drejtorisë të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Saranda Bogujevci tha se kjo është një ditë shumë e rëndësishme dhe se i vjen mirë që është i madh numri i të rinjve që marrin pjesë në aktivitete të tilla kulturore.
“Leximi është shumë i rëndësishëm për formimin e një individi, ndërsa ne si Drejtori e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të angazhohemi që bashkërisht me të gjithë të interesuarit të organizojmë sa më shumë aktivitete të tilla me qëllim që të nxisim sa më shumë interesimin e qytetarëve për librin”, tha Bogujevci. Ajo tha se është e interesuar që të dëgjojë të gjitha ato kërkesa që kanë të rinjtë dhe të cilat janë në funksion të afirmimit të leximit të librit, njofton kumtesa komunale.

- Advertisement -

Ndërsa, nxënësit e pranishëm kërkuan që të shqyrtohet mundësia që të pasurohen bibliotekat nëpër shkolla pasi që siç thanë, ka një mungesë të konsiderueshme të librave.
Drejtoresha Saranda Bogujevci i siguroi ata se do të angazhohet për këtë kërkesë, ndërsa i ftoi ata që të interesohen për projekte kulturës dhe rinisë që do të subvencionohen nga kjo drejtori.

Në këtë aktivitet morën pjesë edhe drejtori i bibliotekës “Hivzi Sylejmani”, Munish Hyseni, Veli Veliu, poet nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, Shefqete Galsaci, poete, nga Karvani i Shkrimtarëve për fëmijë “Agim Deva”, profesorë, nxënës të shkollave, etj.

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -