Bjellorusi, tre baza ushtarake vendosen në gjendje gatishmërie

Must Read

OSBE dërgon vetëm 30 vëzhgues në zgjedhjet në SHBA

Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) kumtoi se në mënyrë drastike e ka zvogëluar  numrin...

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime ...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i...
- Advertisement -

Ministria bjelloruse e Mbrojtjes sot vendosi në gjendje gatishmërie tre baza ushtarake dhe rezervistë.

Gjatë fazës së ardhshme të kontrolli të gatishmërisë luftarake, baza e 1868-të artilerike, baza e 969-të tankiste rezervë dhe baza e 3620-të artilerike vendosen në gatishmëri më të lartë luftarake, kumtoi Ministria bjelloruse e Mbrojtjes.

- Advertisement -

Ministria paraprakisht kumtoi se një numër i madh i njësive ushtarake janë vendosur në gjendje gatishmërie gjatë fazës së tretë të kontrollit gjithpërfshirës të armatës që filloi më 24 gusht.

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Llukashenko, e urdhëroi Ministrinë e Mbrojtjes me kujdes ta ndjekë lëvizjen e forcave të NATO-s në Poloni dhe Lituani, e gjithashtu edhe forcat përgjatë kufirit perëndimor t’i vendosë në gjendje të plotë gatishmërie për shkak të tensioneve të shtuara në rajon.

- Advertisement -

Në Bjellorusi vazhdojnë protestat kundër rezultateve nga zgjedhjet e kohëmëparshme presidenciale, në të cilat Llukashenko e fitoi mandatin e gjashtë dhe për të cilat opozita pohon se nuk ishin të rregullta.

- Advertisement -

OSBE dërgon vetëm 30 vëzhgues në zgjedhjet në SHBA

Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) kumtoi se në mënyrë drastike e ka zvogëluar  numrin e vëzhguesve të cilët do...

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime  në investimet e huaja  në...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i cili para dy ditëve paralajmëroi...

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të ditura pesë pikat me prioritet...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin Bullagr, me të cilën Bullgaria...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -