Bjellorusi, arrestohet Marija Kolesnikova

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Politikania bjelloruse në opozitë, Marija Kolesnikova është arrestuar nën dyshimin për tradhti të kryer, si pjesë e procedurës penale që përfshin tentimin për ndërmarrjen e pushtetit, kumtoi sot avokati i saj.

Të hënën ishte publikuar një informacion jozyrtar se opozicionaria e shquar “është zhdukur”, gjegjësisht se disa persona të maskuar me forcë e kanë futur në një minibus.

- Advertisement -

Mediat shtetërore bjelloruse publikuan se Kolesnikova është arrestuar në kufirin me Ukrainën gjatë “një tentimi ilegal për kalim” ndërsa agjencia Interfaks – Ukraina publikoi se ata gjegjësisht kanë dashur ta deportojnë Kolesnikovan në Ukrainë, por se ajo e ka grisur pasaportën e saj me qëllim që t’i pengojë autoritetet ta bëjnë këtë gjë.

Ajo është lidere e shquar në protestat të cilat kërkojnë dorëheqjen e Aleksandar Lukashenkos pas zgjedhjeve presidenciale më 9 gusht, për të cilat opozita pohon se kanë qenë të kurdisura. Lukashenko e mohon vjedhjen e zgjedhjeve.

- Advertisement -

Maksim Zank, aktivist i shquar opozitar bjellorus, gjithashtu është gjetur dhe është dërguar nga rruga në Minsk nga disa persona të panjohur të maskuar, pohojnë ithtarët e tij.

Zank është avokat i njohur bjellorus ndërsa gjithashtu edhe anëtar i Këshillit opozitar për koordinim. Sot në mëngjes duhej të marrë pjesë në video takimin e caktuar paraprak, por nuk u paraqit.

- Advertisement -

Dëshmitarët pohojnë se disa persona të maskuar e kanë dërguar përmes njërës prej rrugëve qendrore në Minsk.

- Advertisement -

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -