Belgjika do t’i ketë vaksinat e para kundër Covid-19

Must Read

Kush kujt ia vodhi idenë? Edhe ASH-AAA premtonte barazi etnike në sektorin privat

https://youtu.be/qCvk5RwABnY Deputeti i koalicionit “Tash është koha”, Skender Rexhepi, akuzoi mbrëmë se...

Ballistët gjejnë mënyrë për ta parë ndeshjen, të organizuar do të mblidhen të Gjimnazi i Tetovës

https://youtu.be/l9mUB8e6dC8 Atmosfera do të ishte ndryshe po të mos ishim në kohë ...

Tërmet me manigtudë 3.5 të shkallës Rihter goditi Shqipërinë

Tërmet me intesitet prej 3.5 shkallë sipas Rihterit ka goditur Shqipërinë. Tërmeti ka...
- Advertisement -

Sipas mediave belge, dozat e para të vaksinave kundër Covid-19 do të duhej të arrijnë në Belgjikë në mars, njoftoi korrespondentja e MIA- nga Brukseli.

Sipas drejtorit të përgjithshëm të Agjencisë belge për ilaçe, Ksavie DeKejper, vaksinat duhet të jenë të qasshme për Belgjikën deri në pranverë, me siguri në mars të vitit 2021.

- Advertisement -

“Në bazë të të gjitha informatave, me të cilat disponoj, mund të them se në mars të vitit 2021 do të mund të kemi vaksinë të qasshme kundër Covid-19 në Belgjikë, ky është afati real”, deklaroi DeKejper për mediat belge.

Drejtori vlerësimin e tij e bazon në informatat dhe negociatat që i udhëheq me prodhuesit e vaksinave.

- Advertisement -

Ai sqaron edhe se nuk do të mund të gjitha vendet në BE t’i marrin dozat e vaksinës në të njëjtën kohë, dhe pret që BE-ja të bëjë skemë të distribuimit. Sipas tij, furnizimi i parë do të duhej të përbëhet nga rreth 50 milionë vaksina, prej të cilave Belgjika do të merrte 1,2 milionë.

Kjo po ashtiu do të thotë se vendet nuk do të kenë mjaftë vaksina për tërë popullatën dhe se do të duhet të merren vendime për persona prioritarë.

- Advertisement -

“Diskutimi do të jetë i vështirë dhe do të ketë presion të madh nga të gjithë sektorët”, deklaroi drejtori i Agjencisë./MIA

- Advertisement -

Kush kujt ia vodhi idenë? Edhe ASH-AAA premtonte barazi etnike në sektorin privat

https://youtu.be/qCvk5RwABnY Deputeti i koalicionit “Tash është koha”, Skender Rexhepi, akuzoi mbrëmë se Qeveria, më konkretisht BDI-ja si...

Ballistët gjejnë mënyrë për ta parë ndeshjen, të organizuar do të mblidhen të Gjimnazi i Tetovës

https://youtu.be/l9mUB8e6dC8 Atmosfera do të ishte ndryshe po të mos ishim në kohë  pandemie, por  mungesa e  publikut...

Tërmet me manigtudë 3.5 të shkallës Rihter goditi Shqipërinë

Tërmet me intesitet prej 3.5 shkallë sipas Rihterit ka goditur Shqipërinë. Tërmeti ka qenë 12 kilometra në thellësi...

Si do të ligjërohet online nga klasa? Bllokohet platforma nga interneti i dobët

https://youtu.be/E8_x_RExWP4 Shkolla “Nevenka Georgieva” në Kisella Vodë ishte bërë gati që të fillojë mësimin nga 1 tetori....

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar, pasi Messi...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -