BE: Të hënën takimi në nivelin e ekspertëve mes Kosovës dhe Serbisë

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano ka thënë se takimi i radhës në nivelin e ekspertëve mes Kosovës dhe Serbisë do të mbahet të hënën e 28 shtatorit.

Stano ka deklaruar se nuk kanë dhënë ndonjë datë të caktuar se kur do të ketë takim të nivelit të lartë gjatë fundit të këtij muaji.

Zëdhënësi i BE-së ka konfirmuar se takimi në nivelin e ekspertëve do të vazhdojë të hënën, ku nuk do të diskutohet çështja e Asociacionit, raporton Gazeta Ekspres.

“Dialogu do të vazhdojë, diskutimet të hënën do të jenë për pretendimet e përbashkëta financiare ndërkaq diskutimet për Asociacionin nuk do të ketë në këtë takim pasiqë njëra palë nuk është e gatshme të flas ende. Ta kemi të qartë, kjo çështje duhet të adresohet si pjesë e marrëveshjes gjithëpërfshirëse ashtu siç është dakorduar në takimin e nivelit të lartë në korrik”, ka thënë ai.

Stano është shprehur se BE-ja është e përkushtuar që të ju ndihmojë palëve të arrijnë në pikën ku pajtohen për një marrëveshje finale ligjërisht të obligueshme.

“Dialogu nuk është në krizë nuk është ndalur jemi duke vazhduar sepse BE- ja është e përcaktuar për këtë, palët janë angazhuar që dialogu të vazhdojë në takimin e 7 shtatorit mes kryeministrit Hoti dhe presidentit Vuçiq. Bashkimi Evropian do të asistojë që Kosova dhe Serbia eventualisht të arrijnë në pikën ku ata arrijnë marrëveshje finale ligjërisht të obligueshme për normalizim marrëdhëniesh”, ka thënë Stano.

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This