Array

BE reagon për vizitën e Thaçit në Beograd

Must Read

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin...

Shtyhet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, e cila duhej të...
- Advertisement -

Bashkimi Europian reagon për vizitën e mundshme të Zv/Kryeminisrit dhe Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi në Serbi, duke thënë se duhet të respektohen të gjitha procedurat e parashikuara në marrëveshjet e Brukselit, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Maja Koçijançiç, Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, tha se “gjatë dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, është arritur një marrëveshje lidhur me procedurat për vizitat nga zyrtarët serbë dhe ata kosovarë. Ato kryhen përmes zyrave ndërlidhëse”.

- Advertisement -

Zëdhënësja Koçijançiç nënvizoi se procedurat duhet të respektohen në këtë rast.

Zv/Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi është ftuar të marrë pjesë në një konferencë për integrimin e Ballkanit Perëndimor nga organizata joqeveritare “Këshilli Rinor për Arsim”.

- Advertisement -

Konferenca do të zhvillohet nga 23 – 25 Prill. Zyrtarët serbë nuk janë rënë dakort për vizitën e Thaçit dhe thanë se ai do të arrestohet nëse do të vendosë të shkojë në Serbi, ku ekziston një mandat arresti.

Akuzat e ngritura kundër tij për terrorizëm lidhen me rolin e UCK -së gjatë viteve 1998 – 1999. Të enjten, Organizata Joqeveritare që organizon Konferencën bëri të ditur se Zv/Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm të Kosovës ka pranuar ftesën.

- Advertisement -

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, tha se “konferenca nuk është e organizuar nga shteti dhe se nuk ka marrë asnjë kërkesë zyrtare për vizitën e Thaçit”.

- Advertisement -

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë për mbajtjen e konferencës së...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin “Dhuna në Qendër”. Përveç për...

Shtyhet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, e cila duhej të mbahej në qytetin e Shkodrës...

Gjykimi për padinë e Zaevit kundër Nikollovskit shtyhet për më 20 nëntor

Gjykimi për padinë për shpifje që e ngriti kryeministri Zoran Zaev kundër nënkryetarit të VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski është shtyrë për më 20...

Në Shkup sanksionohen 393 shoferë, nga të cilët 164 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi gjatë ditës së djeshme në territorin e Qytetit të Shkupit ka shqiptuar gjithsej 393 sanksione, mes...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -