BE ka arritur marrëveshje për vaksinë kundër Kovid-19 me AstraZeneka

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

Bashkimi Evropian kumtoi sot se ka pranuar të blejë të paktën 300 milionë doza të një vaksine të mundshme kundër koronavirusit të ri nga AstraZeneka (AstraZeneca).

Ky është furnizimi i parë evropian i vaksinave që është dakorduar paraprakisht, i cili mund t’i minojë planet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për një qasje globale.

- Advertisement -

Komisioni Evropian, i cili negocion në emër të të gjithë 27 anëtarëve të Unionit, tha që marrëveshja përfshin mundësinë e blerjes së 100 milionë dozave të tjera shtesë nga kompania britanike, nëse vaksina e tyre vërtetohet e sigurt dhe efektive. Marrëveshja e arritur sot vijon pas marrëveshjes së arritur në parim me AstraZeneka në qershor.

Komisioni publikoi që qëllimi i marrëveshjes së tyre të re është financimi i një pjesë të shpenzimeve për prodhimin e vaksinës. Brukseli gjithashtu theksoi se në dy javët e fundit ka biseduar me Xhonson/Xhonson dhe Sanofi, ndërsa në korrik kumtoi se është në bisedime me Fajzer, Moderna dhe KjurVakom.

- Advertisement -

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -