BE-ja i kërkoi SHBA-së t’i heqin menjëherë taksat rreth rastit me “Erbas”-in

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Komisionari Evropian i Tregtisë, Fil Hogan i bëri thirrje SHBA-së “t’i heqë menjëherë tarifat e pajustifikuara” për produktet evropiane pasi prodhuesi evropian i aeroplanëve “Erbas” u pajtua me rregulloret e Organizatës Botërore të Tregtisë në konfliktin me “Boingun” amerikan dhe i plotësoi të gjitha kushtet.

“Tarifat e pajustifikuara për produktet evropiane janë të papranueshme, nëse nuk gjendet zgjidhje, BE do të jetë e gatshme t’i përdorë plotësisht të drejtat e saja të sanksioneve”, theksoi Hogan, duke shtuar se BE-ja ka bërë propozime konkrete për ta arritur rezultatin e negociuar në mosmarrëveshje.

- Advertisement -

Prodhuesi evropian i aeroplanëve “Erbas” sot publikoi propozim për zgjidhjen e mosmarrëveshjes shumë vjeçare me rivalin “Boing”, që sipas BE-së duhet të çojë në atë që SHBA-ja që menjëherë t’i heqë tarifat ndëshkuese të vendosura për shkak konfliktit.

Brukseli dhe Uashingtoni janë në mosmarrëveshje që nga tetori i vitit 2004 përpara Organizatës Botërore të Tregtisë duke akuzuar njëri-tjetrin për ofrimin e ndihmës shtetërore të diskutueshme për kompanitë. “Erbas” theksoi që kjo është faza e fundit në zgjidhjen e mosmarrëveshjes 16-vjeçare e cila heq çdo justifikim për tarifat amerikane. 

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -