BE: Do t’i detyrojmë kompanitë farmaceutike ta respektojnë marrëveshjen për dërgesë

TË FUNDIT

Sami Tërnoci nga Bujanoci i del në ndihmë mërgatës shqiptare për regjistrimin

Procesi i regjistrimit në Maqedoninë e Veriut i ka mobilizuar edhe mërgimtarët nga trojet shqiptare. Kështu është rasti me...

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Bashkimi Evropian do t’i detyrojë të gjitha kompanitë farmaceutike, me të cilat ka nënshkruar marrëveshje, ta respektiojnë pjesën e tyre të obligimeve për furnizim të vaksinave, deklaroi sot kryetari i Këshillit Evropian, Sharl Mishel.

Kompania Fajzer javën e kaluar kumtoi se përkohësisht e ka zvogëluar sasinë e vaksinës së saj për Evropë, me qëllim që të bëjë ndryshime në prodhim, që të rritet numri i dozave.

Kompania britanike AstraZeneka, po ashtu, njoftoi se dërgesa e parë për rajonin do të jetë më e vogël, për shkak të gabimit në prodhim.

Plani i jonë është t’i detyrojmë të gjitha kompanitë farmaceutike t’i respektojnë marrëveshjet që i kanë nënshkruar. Kemi masa ligjore në dispozicion”, tha Mishel.

Ai nuk foli për sanksione eventuale, por theksoi se BE-ja do të insistojë në transparencë, për shkak të vonesës.

TË NGJAJSHME