BE do të duhet të sjell “vendime të rënda” për Turqinë – thotë Borel

Must Read

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli...

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin...
- Advertisement -

Bashkimi Evropian do të duhet të sjell “vendime të rënda” për Turqinë, deklaroi sot shefi i diplomacisë evropiane, Zhozep Borel.

Borel në fund të muajit gusht iu kërcënua Turqisë me sanksione të reja nëse nuk ka avancim në dialogun me Greqinë për zgjidhjen e krizës në Detin Mesdhe.

- Advertisement -

Athina dhe Nikozia e dënojnë Turqinë për hulumtimet për naftë dhe gaz në ujërat e tyre, ndërsa Ankaraja thotë se ka të drejta të barabarta në resurset në këto ujëra.

Borel sot anëtarëve të Parlamentit të Evropës u tha se për këto arsye ka “ardhur koha që liderët e samitit më 24 dhe 25 shtator të sjellin vendime të rënda”.

- Advertisement -

Ai shtoi se “ende nuk ka” marrëveshje për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë.

Vendimi për vendosjen e sanksioneve kundër vendit të tretë kërkon mbështetje njëzëri nga anëtarët e Unionit.

- Advertisement -

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm, të miratuara mbrëm nga Kuvendi,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli i Sigurisë.

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin për Zgjerim dhe Fqinjësi të...

Qeveria hap temën e 5G-së me ambasadorin e Kinës, reagon Ambasada Amerikane në Shkup se s’mund tu besohet

https://youtu.be/iiLTjCtoVXo Ambasadori i Republikës Popullore të Kinës Xhang Xuo gjatë takimit me zëvëndëskryeministrin e parë në Qeveri...

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e priti Majlinda Bregun, sekretare e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -