Bashkimi Evropian nuk i njeh rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi

Must Read

Reflekton Carovska, kumtesat tani dërgohen në dy gjuhë

https://youtu.be/lH5g6V2-B64 Pas ndërrimit të ministrit, kumtesat nga Ministria e arsimit dhe shkencës...

Rastet e zjarrit mbyllen pa u ditur shkaqet, SPB Shkup s’e ka kompletuar ende rastin e inspektoratit

https://youtu.be/gFAoHmo2oN4 Dy javë kanë kaluar që kur zyrat e Inspektoratit të Mjedisit...

Optimizëm për nisjen e bisedimeve në dhjetor, çështjet Shkup-Sofje nuk duhet të bëhen “mollë sherri”

https://youtu.be/APCdY_7qk94 Deklarata shpresëdhënëse nga zyrtarët se edhe përkundër Memorandumit bullgar, në dhjetor...
- Advertisement -

Bashkimi Evropian nuk i njeh rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi, deklaruan sot kryetari i Këshillit Evropian, Sharll Mishell dhe kancelarja gjermane Angela Merkel pas samitit të jashtëzakonshëm të BE-së për Bjellorusinë.

Mishelli tha edhe se BE-ja “shumë shpejtë” do të vendosë sanksione për një numër “të konsiderueshëm” të përfaqësuesve të regjimit bjellorus, të cilët kishin marrë pjesë në vjedhjen e votave dhe dhunës ndaj protestuesve.

- Advertisement -

“BE-ja është në anën e popullit të Bjellorusisë”, deklaroi Mishellli pas Samitit, duke shtuar se Unioni kërkon që të lirohen të gjithë protestuesit e arrestuar.

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula fon del Lajen në Tuiter shkroi se Këshilli Evropian ka dërguar “tri porosi të fuqishme”.

- Advertisement -

“Ne i mbështesim bjellorusët të cilët duan liri themelore dhe demokraci; Ne do t’i sanksionojmë të gjithë përgjegjësit për dhunën, represionin dhe rezultat e rreme nga zgjedhjet; Ne do të mbështesim tranzicion të qetë demokratik në Bjellorusi”, shkroi Llajan në Tuiter.

Ajo pas përfundimit të Samitit deklaroi edhe se KE–ja do t’i shpërndajë 53 milionë euro të parapara për Qeverinë e Bjellorusisë për organizatat joqeveritare, viktimat nga represioni shtetëror dhe për ndihmë në luftën kundër Kovid-19

- Advertisement -

Reflekton Carovska, kumtesat tani dërgohen në dy gjuhë

https://youtu.be/lH5g6V2-B64 Pas ndërrimit të ministrit, kumtesat nga Ministria e arsimit dhe shkencës filluan të lëshohen vetëm në...

Rastet e zjarrit mbyllen pa u ditur shkaqet, SPB Shkup s’e ka kompletuar ende rastin e inspektoratit

https://youtu.be/gFAoHmo2oN4 Dy javë kanë kaluar që kur zyrat e Inspektoratit të Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor i...

Optimizëm për nisjen e bisedimeve në dhjetor, çështjet Shkup-Sofje nuk duhet të bëhen “mollë sherri”

https://youtu.be/APCdY_7qk94 Deklarata shpresëdhënëse nga zyrtarët se edhe përkundër Memorandumit bullgar, në dhjetor mund të mbahet konferenca e...

5 viktima, 183 raste të reja me Covid-19 dhe 102 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1769 testime të realizuara 183 persona kanë rezulutuar pozitivë me Covid-19....

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -