Avokati i popullit: Secili meriton trajtim njerëzor, ndërsa tortura nuk është asgjë tjetër se krim kundër njerëzimit

Must Read

Protesta në Madrid për shkak të masave të reja kufizuese

Banorët e Madridit sot protestuan për shkak të menaxhimit të autoriteteve lokale me pandeminë  dhe vendosjen e...

Tragjedi në Gjinekologjinë e Shkupit, ndërroi jetë një lehonë dhe foshnja e saj

Një nënë dhe foshnja e saj dje pasdite  vdiqën  në Klinikën për Gjinekologji. Dyzet vjeçarja K.J. nga...

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR,...
- Advertisement -

Secili meriton trajtim human, ndërsa tortura nuk është asgjë tjetër veçse krim kundër njerëzimit. Kjo urdhëron që të gjithë njerëzit, madje edhe ata të cilëve për cilat do arsye u është kufizuar liria e lëvizjes, të trajtohen pa iu shkelur dinjiteti, shkroi Avokati i popullit, Ixhet Memeti me rastin e Ditës ndërkombëtare për mbështetje të viktimave nga tortura.

“Me shpalljen e 26 qershorit Ditë ndërkombëtare për mbështetje të viktimave nga tortura, shënohet momenti kur në vitin 1987 hyri në fuqi Konventa e Kombeve të Bashkuara kundër torturës dhe llojit tjetër të veprimit apo ndëshkimit jonjerëzor dhe poshtërues. Konventa e cekë karakterin absolut të ndalesës për torturë dhe e imponon nevojën e zbatimit të politikave për zero tolerancë në rastet e ekzistimit të saj”, ceket në kumtesën nga zyr e Avokatit të popullit.

- Advertisement -

Avokati i popullit punon vazhdimisht dhe me përkushtim në luftën kundër torturës, ndërsa çdo vit, tashmë nëntë vite me radhë, në këtë ditë e publikon edhe Raportin vjetor të Mekanizmit nacional preventiv.

Raporti, siç është cekur, përmban rrëfim të situatave në vendet e privimit dhe kufizimit të lirisë së lëvizjes dhe analizë të aktiviteteve të ndërmarra për parandalim nga tortura dhe veprimi apo ndëshkimi jo njerëzor apo poshtërues në këto vende.

- Advertisement -

Gjendjet e konstatuara dhe rekomandimet e dhëna drejtuar autoriteteve kompetente për tejkalim të mangësive të konstatuara janë rezultat i gjithsej 22 vizitave preventive, që ekipi i Mekanizmit nacional preventiv i zbatoi gjatë vitit 2019./MIA

- Advertisement -

Protesta në Madrid për shkak të masave të reja kufizuese

Banorët e Madridit sot protestuan për shkak të menaxhimit të autoriteteve lokale me pandeminë  dhe vendosjen e masave të reja kufizuese në...

Tragjedi në Gjinekologjinë e Shkupit, ndërroi jetë një lehonë dhe foshnja e saj

Një nënë dhe foshnja e saj dje pasdite  vdiqën  në Klinikën për Gjinekologji. Dyzet vjeçarja K.J. nga lagjja Shuto Orizare, Shkup  ishte...

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për akomodimin e fëmijëve në kopshte...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi në Tuiter gazetari Fabricio Romano....
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -