“Avatar: The Way of Water” kalon shifrën e 2 miliardë dollarëve në arkat botërore

TË FUNDIT

Siç ka ndodhur shpesh gjatë karrierës së tij të pashembullt, James Cameron bëri historinë e filmit përsëri këtë fundjavë.

Filmi i tij i shumëpritur “Avatar: The Way of Water” tani ka fituar mbi 2 miliardë dollarë në të gjithë botën, siç raportohet nga Deadline .

Ky total i madh është pas arkëtimeve të filmit nga kjo fundjavë, fundjava e gjashtë radhazi që filmi ka zënë vendin nr. 1 që nga publikimi i tij në dhjetor.

Një tjetër nga filmat e Cameron është gjithashtu në klubin prej 2 miliardë dollarësh – “Titanic” i vitit 1997. Vetëm tre filma të tjerë janë pjesë e atij klubi – “Star Wars: Episode VII – Force Awakens” i 2015-ës, “Avengers: Infinity War” nga 2018 dhe “Avengers: Endgame” nga një vit më vonë.

Prandaj Cameron është i vetmi regjisor që mund të mburret se tre nga filmat e tij janë ndër gjashtë filmat që kanë mbledhur mbi 2 miliardë dollarë, si dhe në 6 filmat më të shitur të të gjitha kohërave.

Regjisori po planifikon të nxjerrë të paktën tre filma të tjera të “Avatar” në vazhdim./21Media

error: Content is protected !!