Autoritetet bjelloruse po shpërndajnë pajisje të rëndë ushtarake dhe njësi speciale për protesta në Minsk

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Një numër i madh i autobusëve me bereta të njësive speciale ushtarake të Bjellorusisë, si dhe kamionë ushtarakë të cilët transportojnë ushtarë po grumbullohen në qendër të Minskut, për shkak të protestave të sotme antiqeveritare të organizuara nga opozita bjelloruse.

Pajisjet dhe njerëzit ishin ridrejtuar nga njësia speciale në Uruçie, lagje në pjesën verilindore të Minskut, informon Bgnes. Herët në mëngjes ata kaluan përgjatë Sheshit të pavarësisë së qytetit, për ku janë caktuar protestat e sotme antiqeveritare.

- Advertisement -

Në Bjellorusi më 9 gusht u mbajtën zgjedhjet presidenciale. Sipas KQZ, presidenti aktual Aleksandër Llukashenko fitoi 80,10 për qind të votave. Vendin e dytë e fitoi konkurrenti kryesor i Llukashenkos – Svetllana Tihanovskaja me 10, 12 për qind të votave. Pas zgjedhjeve në vend filluan protesta masive të njerëzve të cilët nuk pajtohen me rezultatet e votimit. Në fillim të protestave, të cilat zgjasin tashmë 22 ditë, kishte përplasje me policinë.

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -