AstraZeneka do të prodhojë mbi 200 milionë vaksina në muaj deri në prill

TË FUNDIT

Janë mbledhur mjetet e nevojshme për Noarin 3-vjeçar

Të afërmit e Noarit 3-vjeçar, që vuan nga tumori në veshkë, njoftojnë se, janë mbledhur mjetet e nevojshme për...

Qeveria e zgjeruar, VMRO-ja ndryshoi qëndrim, PLD-ja tha “jo”, për ASH-në ky është blof

https://youtu.be/MfaEpYyR6Xw Pasi që e mori besimin në Kuvend, dje kryeministri Zoran Zaev i ofroi opozitës që të jetë pjesë e...

Çairi dhe Saraji festojnë 7 Marsin, të pranishëm Mexhiti dhe Bexheti, por jo funksionarët e lartë BDI-së

https://www.youtube.com/watch?v=Wn3dB3j4U-Y Se po vazhdojnë fërkimet brenda BDI-së, kjo u pa edhe sot në shënimin e festës së 7 marsit, në...

Qendër terapie me protone për pacientët e vegjël me sëmundje të rënda

Një qendër e terapisë me protone për trajtimin e pacientëve të vegjël me kancer pritet të nisë funksionimin në...

Asfaltimi i autostradës Shkup-Bllacë ende s’ka filluar

https://www.youtube.com/watch?v=juo8archIpw Shumë fjalë, shumë premtime e fotografi, por asfaltimi i dy kilometrave rrugë, në autostradën Shkup-Bllacë ende nuk ka filluar...

Kompania AstraZeneka pret këtë muaj të prodhojë më shumë se 100 milionë doza të vaksinës së saj kundër Kovid-19, të zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit, duke rritur prodhimin në më shumë se 200 milionë në muaj deri në prill, deklaroi sot drejtori i përgjithshëm i kompanisë, Paskal Sorio.

Shefi i Departamenit të kërkimit dhe zhvillimit në BioFarmacjutickls Rid, Mene Pangalos, kishte deklaruar më parë se kompania ishte duke pritur të dhëna për fazën e vonshme të egzaminimit amerikan të vaksinave para fundit të marsit.

“Leximi” i të dhënave do të bëhet vetëm disa javë pas njoftimit të rezultateve të arritura nga kompania në vitin 2020.

TË NGJAJSHME