ASH-AAA: BDI 18 vjet s’po mundet të ndërtojë një shkollë në Vizbeg, Ademi: Shkolla do të bëhet

Must Read

Vreshtarët nga rajoni i Tikveshisë kërkojnë hapjen e kufijve për eksport të rrushit të Maqedonisë së Veriut

Të hapen kufijtë për eksportin e rrushit dhe të kontaktohet me ambasadorët e huaj rreth kësaj çështje,...

Pensionistët do të duhet që deri më 25 gusht të paraqiten në bankë tjetër, nëse duan që pensionet t’i marrin në kohë

Për shkak të falimentimit të Eurostandard Bankës dhe marrjes së licencës, shumë pensionistë, shfrytëzues të ndihmës sociale...

Djegia e veturave të EVN-së, ndalohet Krenar Osmani. Thotë se u arrestua për shkak të statusit në Facebook

https://youtu.be/8LAUs52hVnc Pas djegies së  dy veturave të EVN Maqedoni në qytetin e...

Ndërtimi i shkollës në Vizbeg ende nuk ka filluar.

- Advertisement -

U bënë vite që jepen premtime por me qindra nxënës të kësaj lagje bredhin nëpër lagjet tjera për të mësuar.

Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Altrenativa, sot ishin tek vendi ku duhet të ndërtohet shkolla.

- Advertisement -

Ato nga atje thanë se BDI për 18 vjet në pushtet, nuk mundet që këtyre nxënësve të ju ndërtojë shkollën.

- Advertisement -

“Si koalicion tash është koha tash është koha tu premtojmë të gjithë qytetarëve që pas datës 15 korrik pas ngadhnjimit të shqiptarëve me 15 korrik ky projekt do të jetë prioritet mbi prioritetet në bashkëbisedimet me partnerët të cilët dëshirojnë të qeverisin me ne”, Elmi Aziri kolicioni ASH-AAA .

Arbër Ademi kandidat i BDI-së në zonën 2 njëherit edhe ministër i Arsimit tha që këtyre ditëve ka përfunduar ndarja fizike e parcelës ndërtimore ku përcaktohet se cila pjesë i përket shtetit dhe cila pjesë Komunës së Butelit.

Por tani pritet që ky aktvendim të bëhet i plotfuqishim dhe mandej do të duhet të përgaditet elaborati nga Komuna e Butelit.

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka financuar dokumentacionin teknik respektivisht projektin për ndërtimin e shkollës në Vizbeg. Kjo çështje është kryer në vitin 2016″, tha Ademi.

Poashtu që nga viti 2018-2019-2020  pra në buxhet janë paraparë të hollat për ndërtimin e shkollës në Vizbeg. 01:28 Poashtu plani vjetor për furnizime publike ku parashihen të hollat për ndërtimin e shkollës.

E disa qytetarë të Vizbegut kishin dalë për të parë mbledhjen që po bëhet.

Ndërsa janë skeptik se premtimet e mëhershme dhe premtimet e gjithë partive të bëhen realitet për ta dhe të ndërtohet shkolla. Por janë edhe të revoltuar nga premtimet e shumta që po u bëhen tash e sa vjet.

Nxënësit e Vizbegut me vite të tëra udhëtojnë nëpër shkollat tjera, disa prej tyre që kishte raportuar edhe TV21 udhëtojnë nga 5 km për të aritur në shkollën më të afërt, gjegjësisht në Komunën e Çairit.

Banorët kanë protestuar shpesh herë edhe duke kërkuar shkollën sa më shpejt për nxënësit e tyre, meqenëse nuk mund të udhëtojnë me autobusë vetëm.

- Advertisement -

Latest News

Pensionistët do të duhet që deri më 25 gusht të paraqiten në bankë tjetër, nëse duan që pensionet t’i marrin në kohë

Për shkak të falimentimit të Eurostandard Bankës dhe marrjes së licencës, shumë pensionistë, shfrytëzues të ndihmës sociale apo kompensimit për mbrojtje të...

Djegia e veturave të EVN-së, ndalohet Krenar Osmani. Thotë se u arrestua për shkak të statusit në Facebook

https://youtu.be/8LAUs52hVnc Pas djegies së  dy veturave të EVN Maqedoni në qytetin e Tetovës  pas mesnate, policia ka...

Kostovski: Skenari ishte i pëgatitur, ata që e dinin se do të mbyllet banka, i tërhoqën paratë

Aksionari më i madh në “Banka Eurostandard”, Trifun Kostovski, në konferencën e sotme për media tha se skenari ishte i përgatitur, ndërsa...

Hungaria, Rumania dhe Bullgaria kanë regjistruar rënie më të madhe ekonomike në nivel tremujor

Hungaria, Rumania dhe Bullgaria kanë regjistruar rënime më të madhe ekonomike në nivel tremujor, të paparë me dekada, për shkak të pandemisë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com