Arrihet marrëveshje përfundimtare mes partive! Xhaferi caktoi seancën, të hënën përfundon formimi i trupave të punës

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Të hënën në mënyrë definitive do të përfundojë formimi i Kuvendit me zgjedhjen e përbërjes së trupave të punës. Komisioni kuvendor për Zgjedhje dhe Emërime e përcaktoi përbërjen dhe kush do të udhëheqë me komisionet, pasi paraprakisht grupet parlamentare arritën marrëveshje përfundimtare. Në të njëjtën seancë do të verifikohet edhe mandati i deputetes së re, Emilija Rambabova, e cila vjen në vendin e ministres së Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska. Për shkak të kësaj dhe mungesës së deputetit Arben Zyberi, pushteti nuk e ka shumicën. Xhaferi tha se nëse Zyberi merr test negativ, ka gjasa të votojë nga kabina.

“Në lidhje me kuorumin nuk ka asnjë frikë për shkak se ky është konsensusi i partive politike që janë të përfaqësuar në trupat e punës. Deputeti Zyberi, sipas informacioneve që kam deri më tani, është në gjendje të mirë shëndetësore dhe gjatë ditës së sotme duhet të dalë nga Klinika infektive dhe statusi i tij do të varet nga konkluzioni i ekipit mjekësor”, tha Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi.

- Advertisement -

Në lidhje me propozimin e Xhaferit për online Kuvend që opozita e hodhi poshtë si të papranueshëm, ai tha se Parlamenti duhet të ketë mënyrë alternative për mbajtjen e seancave. Në lidhje me paralajmërimet që Qeveria mund të propozojë shfuqizim të shpenzimeve rrugore të deputetëve, ai në brifing me gazetarët tha se nëse arrin deri te ai një propozim i tillë, atëherë ai do të kërkojë shfuqizimin e automobilave zyrtarë për gjithë funksionarët, kështu që ata të ecin me trotinet. Megjithatë ai para kamerave ishte më i përmbajtur.

“Të shfuqizohen, nuk mendoj se duhet të shfuqizohen plotësisht, të rregullohen, po. Por pres aksion konkret si do të jetë më tej. Është keq të krijohet pamje se e gjithë e keqja në këtë shoqëri dhe në këtë shtet del nga Kuvendi dhe deputetët”, u shpreh Xhaferi.

- Advertisement -

Për emërimin e nënkryetarëve të Kuvendit, tha se sipas Ligjit për Kuvend, ka katër obligime që duhet të zbatohen andaj për këtë nevojiten nënkryetarët.  Por, siç tha për shkak se dikush ka dashur të mbledh pikë politike, pres që partitë vetë të japin propozim.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -