Arkitektët që ishin shumë krijues dhe jo shumë logjikë

TË FUNDIT

Sami Tërnoci nga Bujanoci i del në ndihmë mërgatës shqiptare për regjistrimin

Procesi i regjistrimit në Maqedoninë e Veriut i ka mobilizuar edhe mërgimtarët nga trojet shqiptare. Kështu është rasti me...

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Arkitektura, si disiplinat e tjera është art, sepse kërkon shumë krijimtari dhe imagjinatë. Sidoqoftë, ndonjëherë, dizajnet e konstruksioneve të caktuara tejkalojnë çdo kufi të paramenduar dhe bëhen pjesë vërtet unike falë bukurisë dhe funksionalitetit të tyre.

Ose thjesht përfundojnë duke qenë përzierje e çuditshme e origjinalitetit dhe mungesës së logjikës. Çfarë dobie ka një ndërtesë në të cilën nuk mund të ecësh thjesht si çdo në çdo vend tjetër të rregullt?, shkruan Bright Side, përcjell tv21.tv

Më poshtë ju sjellim disa foto të ndërtesave të palogjikshme dhe disi të çuditshme./21Media

“Autostrada mbi Napoli, Itali”

“Godina e karatesë, Okinawa, Japoni”

“Shtëpia e verdhë në Meksikë”

“Shtëpi moderne në Venecia, CA”

“Kulla ‘Arbre Blanc’ e Sou Fujimoto në Montpellier, Francë”

“Shtëpia në Banská Bystrica, Sllovaki”

Dhe pyetja këtu është: Pse, oh pse !?

Gjithmonë ka vend për një kopsht – muret e një ndërtese mund të jenë mjaft të dobishme. Singapor

TË NGJAJSHME