Apanazh apo vend në administratë, ish-funksionarët edhe më tej “thithin” nga shteti

Must Read

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve...

Dhunë policore në Manastir, polici me shqelma dhe shufër rrah një manastiras

https://youtu.be/Kme0pFEe6L4 Nëpunësi policor në mënyrë brutale ka rrahur një qytetarë në qendrën...

Stadiumi i qytetit gati për lojën e madhe, qytetarët ndeshjen Shkëndija vs Tottenham do ta shohin përmes ekraneve

https://youtu.be/MpdlHHXwuac “Jemi në stadiumin e kryeqytetit në Shkup,...
- Advertisement -

Edhe kryeministri Zaev konfirmoi se apanazhi është aktual çdoherë pas zgjedhjeve parlamentare te ish-funksionarët dhe deputetët, duke shtuar se kjo është e drejtë e tyre ligjore.

“Edhe nëse tani miratohet ndryshim i Ligjit për apanazh, kjo do të mund të vlejë nga tani e tutje. Nuk mund të vlejë në mënyrë retroaktive dhe gjithsesi parlamenti mendon për këtë, kjo është punë e parlamentit”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev.

- Advertisement -

Kryeministri me mendim personal në lidhje me atë se a duhet tu shfuqizohet e drejta për apanazh ish-funksionarëve dhe deputetëve pas skadimit të mandatit.

“Një gjë e di, pjesa më e madhe e ish përmbajtjes parlamentare do të ketë ofertë nga unë si Kryeministër i shtetit që të punësohen në institucionet publike, nuk flas vetëm për poste drejtorësh, flas për poste që d.m.th. shfrytëzim i përvojës së tyre dhe kapacitetit, që të hyjnë në vetë institucionet, të vazhdojnë të krijojnë dhe formojnë për shtetin e tyre për shkak të asaj se kanë kryer funksione të larta në shtet dhe është e rrugës që ata persona që kanë profile dhe ekspertizë edhe më tej të jenë në funksion të shtetit”, u shpreh Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë së Veriut.

- Advertisement -

Zaev pohoi se në muajt e ardhshëm që janë vendimtar për sjelljen e vendimeve, më shumë se 50-60% e apanazheve nuk do të shfrytëzohen për shkak të, siç tha, angazhimit të ardhshëm të ish funksionarëve në institucionet shtetërore.

- Advertisement -

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar, pasi Messi...

Dhunë policore në Manastir, polici me shqelma dhe shufër rrah një manastiras

https://youtu.be/Kme0pFEe6L4 Nëpunësi policor në mënyrë brutale ka rrahur një qytetarë në qendrën e Manastirit. Në video shihet...

Stadiumi i qytetit gati për lojën e madhe, qytetarët ndeshjen Shkëndija vs Tottenham do ta shohin përmes ekraneve

https://youtu.be/MpdlHHXwuac “Jemi në stadiumin e kryeqytetit në Shkup, këtu sonte në ora 20...

Ibrahimoviç pozitiv me Covid-19

Zlatan Ibrahimović ka rezoltuar pozitiv për Covid-19 pas një raundi të dytë të provave të shtupave përpara ndeshjes së sotme kundër Bodø...

Kërçova në hall me mbeturinat, Nuredini tregon ligjet, por jo planet për menaxhim të mbeturinave!

https://youtu.be/C_SE9LiDgp4 Kërçovarët prej dekadash përballen me problemin e mbeturinave. Në çdo fshat, lagje dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -