Andrea Amon: Evropa duhet të përgatitet për një valë të dytë të pandemisë

Must Read

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në...

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të...

Skandal në SHBA – Ylli i NBA-s ka rrahur brutalisht një të ri në mes të rrugës

Ish basketbollisti i Kleveland Kavaliersit, JR Smit ka rrahur një person të përfshirë në trazirat në Los...

Evropa duhet të përgatitet për një valë  të dytë të koronavirusit, paralajmëroi sot drejtoresha e Qendrës Evropiane për Parandalim dhe Kontroll të Sëmundjeve, Andrea Amon.

Pyetja nuk është nëse do të ketë valë të re të koronavirusit, por “kur dhe në cilën shkallë do të jetë”, deklaroi ajo sot për gazetën britanike  Gardian.

“Virusi është rreth nesh, qarkullon shumë më shumë sesa në janar dhe shkurt”, shtoi ajo duke theksuar se të dhënat për imunitetin e banorëve nuk janë inkurajuese sepse “85 deri 90 për qind” nga njerëzit ende janë të ekspozuar ndaj virusit.

Amon thekson se vetëm mendon si të jesh realist.

“Tani nuk është koha për relaksim të plotë”, shton ajo.

Evropa është kontinenti më i goditur nga pandemia me pothuajse dy milionë të infektuar dhe mbi 170.000 raste të vdekjeve.

Derisa një numër i madh i vendeve evropiane filluan t’i heqin masat për izolim, Amoni konsideron se vala e dytë nuk dihet të jetë katastrofale nëse njerëzit vazhdojnë t’i respektojnë rregullat për distancim.

Ajo përkujton se në fillim të krizës, vendet e kanë nënvlerësuar shpejtësinë e përhapjes së virusit, për çfarë kanë kontribuar edhe pushimet dimërore në Alpe në fillim të marsit./MIA

- Advertisement -

Latest News

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të Nepalit, me çka vdiqën 12...

Skandal në SHBA – Ylli i NBA-s ka rrahur brutalisht një të ri në mes të rrugës

Ish basketbollisti i Kleveland Kavaliersit, JR Smit ka rrahur një person të përfshirë në trazirat në Los Anxhelos. Viktima është një burrë...

89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave 89 kanë rezultuar pozitiv. Sipas...

CIVILI e dënon ashpër gjuhën eksplicite të urrejtjes nga Nedellkovski dhe adhuruesit e tij

CIVILi  drejton dënim të ashpër kundrejt shkrimeve të djeshme të Milenko Nedelkovskit me gjuhë eksplicite të urrejtjes në rrjetet sociale në llogari të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -