Array

Amnesty International: Maqedonia të mos ushtrojë dhunë ndaj refugjatëve

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Organizata prestigjioze botërore Amnesty International (AI) ka pranuar raport ekstrem brengosës lidhur me faktin se njësiti special policor në kufirin jugor ka rrahur refugjatë madje ka shtënë me armë zjarri në ajër me qëllim që të pengojë hyrjen e tyre në territorin e Maqedonisë.

“Situata shumë shpejt është përkeqësuar në momentin kur qeveria e Maqedonisë dy zonat kufitare i shpalli për “rajone krize”, duke e mbyllur kufirin jugor me Greqinë, që gjendet në afërsi të qytetit Gjevgjeli, me ç’rast ftoi Armatën për ndihmë. Mijëra emigrantë dhe njerëz që kërkojnë azil që kryesisht janë nga Siria, Afganistani dhe Iraku, janë ngulitur në këtë zonë dhe po përballen me rrezik serioz nga përdorimi i dhunës, që kur autoritetet maqedonase më datën 20 gusht e mbyllën kufirin jugor, në këtë mënyrë duke krijuar një zonë të re krize në mesin e krizës globale të emigrantëve”, ka kumtuar Amnesty International, transmeton INA.

- Advertisement -

Sipas kësaj organizate botërore, nëse raportet e rrahjes nga ana e policisë dalin të sakta, kjo mund të sjellë deri tek eskalimi serioz edhe ashtu në këtë situatë tepër tensionuese, duke paralajmëruar të gjitha shtetet kanë për detyrim që t’i mbrojnë njerëzit të cilët ikin nga lufta dhe përndjekja.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -