Ambasadorja Bërns takon Dimitrovin

Must Read

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e...

Shkëndija sjell Murinjon dhe Totenhemin në Shkup! Tetovarët festuan kundër botosanit me golin e ibraimit

Shkëndija e mposhti Botoshanin me golin që e shënoi Besart Ibraimi në minutën e dytë në kuadër...

Xhaferi: Po ta kisha amnistuar Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq

"Po të kisha amnistuar Trajko Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq", kështu deklaroi njeriu...
- Advertisement -

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitorv sot ka takuar ambasadoren e SHBA-ve në Maqedoninë e Veriut, Kejt Mari Bërns.

Dimitrov dhe Bërns gjatë takimit kanë diskutuar për shumë tema por theks të veçantë u kanë kushtuar aktiviteteve kryesore në periudhën që vijon në kontekst të konferencës së parë ndërqeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian.

- Advertisement -

Dimitor tha se SHBA-ja mbetet mbështetja thelbësore në procesin e reformave jetike.

 “Si mik i ynë tradicional dhe partner kryesor në realizimin e qëllimit tonë euroatlantik, SHBA mbetet mbështetje thelbësore edhe në procesin e reformave jetike për realizim edhe të agjendës sonë evropiane, duke i investuar kapacitetet e veta politike dhe ekonomike”, tha Dimitrovi.

- Advertisement -

Ndërsa Ambasadorja Bërns ka theksuar se Maqedonia e Veriut me përmbushjen e detyrimeve të cilat dalin nga NATO dhe me përpjekjet për zbatimin e parimeve dhe vlerave demokratike vazhdon ta përforcojë pozicionin e saj në partner kredibil.

- Advertisement -

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e favorizuar në Shkup, me 2-0....

Shkëndija sjell Murinjon dhe Totenhemin në Shkup! Tetovarët festuan kundër botosanit me golin e ibraimit

Shkëndija e mposhti Botoshanin me golin që e shënoi Besart Ibraimi në minutën e dytë në kuadër të rrethit të dytë kualifikues....

Xhaferi: Po ta kisha amnistuar Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq

"Po të kisha amnistuar Trajko Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq", kështu deklaroi njeriu i parë i Kuvendit, Talat...

Xhaferi në Click Plus: Nesër do të dëshmoj për “27 prillin”

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi nesër do të dëshmojë për rastin “27 prilli”. Këtë ai e bëri të ditur në emisionin Click...

Alarm i rrejshëm për bombë në Shkup! Ishte peshore që po i mbaronte bateria

Një lajmërim për bombë i është bërë policisë këtë pasditë. Paraqitësi ka deklaruar se bomba është në afërsi të Fakultetit Arkitektonik në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -