Amazoni nën hetim të rregullatorit gjerman të tregut

Must Read

Dimitrovi në vizitën e parë pune zyrtare në Bruksel

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov , sot 22 shtator (e martë) do të qëndrojë...

Mot me diell dhe vranësira mesatare

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Nga mesdita...

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...
- Advertisement -

Autoritetet antimonopole gjermane kanë ngritur hetim për marrëdhënien e kompanisë Amazon ndaj ndërmarrjeve të treta tregtare, të cilat shesin mallra dhe shërbime përmes sajtit të gjigantit amerikan në e-tregtinë.

“Për momentin hetojmë nëse dhe në cilat mënyra Amazoni ndikon në atë si tregtarët i formojnë çmimet e platformës së tij”, deklaroi sot kryetari i zyrës federale gjermane për luftë kundër kartelëve, Andreas Mundt.

- Advertisement -

Ai shton se në muajt e parë të pandemisë me Kovid-19, kur numri më i madh i dyqaneve u mbyllën, qytetarët kanë blerë përmes internetit dhe janë ankuar se Amazoni ka bllokuar disa tregtarë për shkak të gjoja çmimeve shumë të larta.

“Amazoni nuk guxon të jetë kontrollues i çmimeve”, ka thënë Mundt.

- Advertisement -

Gjermania është tregu i dytë më i madh i Amazonit pas SHBA-së.

Amazoni deri në vitin 2013 i ka penguar tregtarët t’i ofrojnë prodhimet e tyre përmes sajteve të tjera me çmim më të ulët sesa në e-dyqanet e kompanisë, por nën presion të rregullatorit gjerman të tregut hoqi dorë nga praktika e tillë. Vitin e kaluar Amazoni arriti marrëveshje me autoritetet gjermane për ndryshim të kushteve të cilat ua ofron tregtarëve të tretë, për shkak se Zyra për luftë kundër kartelëve hoqi dorë nga hetimi shtatë mujor. fb/

- Advertisement -

Dimitrovi në vizitën e parë pune zyrtare në Bruksel

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov , sot 22 shtator (e martë) do të qëndrojë në vizitë pune në Bruksel...

Mot me diell dhe vranësira mesatare

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Nga mesdita në pjesët perëndimore do të...

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -