Ajeti një vit pa pasaportë! Shtetasit tanë në Slloveni kanë ngelur pa dokumente

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Disa shtetas tanë që jetojnë në Slloveni, kanë ngelur pa pasaporë. Njëri nga ta është Ajet Zeqiri. Ai thotë, se për pasaportë të re është fotografuar që në nëntor të vitit të kaluar në Ambasadën e RMV në Slloveni, mirëpo pasaporta nuk është ende askund.

“Unë kam aplikuar për pasaportë që vitin e kaluar. Pasaportës sime i ka skaduar afati më 25 gusht. U paraqita në Ambasadë më thanë të pres deri sat ë vij personi që fotografon. Prita afati ishte 27 nëntor 2019, prita disa muaj për tu fotografuar, pas kësaj më thanë se përafërsiht duhet të presim 3-4 muaj. Sipas tyre pasaporta duhej të vinte në maj apo prill” pohon shtetas i Maqedonisë së Veriut, Ajet Zeqiri.

- Advertisement -

Ajeti në mungesë të pasaportës nuk mund ta marrë pagën në bankën që është. Nuk i konvenon të vijë personalisht në Maqedoni për shkak të karantinës 14 ditore, sepse nuk I japin aq pushim nga puna.

“Meqë unë jam shtetas i Maqedonisë nga banka më kërkojnë pasaportë valide, që të mund ta vazhdojë marrëveshjen, sepse më kaluan tash 10 vite në këtë bankë. Kur të shkoj në sportel më kërkojnë pasaportë” thotë Zeqiri.

- Advertisement -

E pyetëm Ambasadën e Maqedonisë në Slloveni në lidhje me këtë problem. Nuk na u përgjigjën asgjë, duke thënë se organi kompetent,  siç është MPJ do të japë shpjegim.

E qartë nuk është as përgjigja e Ministrisë së Punëve të Jashtme. Ata thanë se problemet me dokumentet i ka shkaktuar shpallja e pandemisë. E na treguan se shtetasit tanë kanë mundur përmes një lejeje për udhëtim, të vijnë për në vendlindje deri më 31korrik.

- Advertisement -

“Informojmë se Qeveria ka miratuar një vendim i cili zgjat afatin e pasaportave të skaduara deri më 31 korrik 2020. Ministria e Punëve të Jashtme ka udhëzuar misionet diplomatike dhe konsullore të lëshojnë vërtetime për shtetasit tanë përgjatë periudhës që është zgjatur afat i pasaportave të skaduara, nëse është e nevojshme procedurë urgjente për lëshimin e dokumenteve të udhëtimit, në mënyrë që qytetarët tanë të mund të udhëtojnë në vendlindjen e tyre dhe të aplikojnë për pasaportë” thonë nga Ministria për Punë të Jashtme e Maqedonisë së Veriut.

Ajeti thotë se me datë 27 ka qenë afati i fundit kur ka pasur termin për fotografim dhe pastaj më nuk ka. Edhe persona të tjerë janë në pritje, shpjegon Ajeti, bazuar në një grup online që kanë shtetasit e Maqedonisë që jetojnë në Slloveni.

Nga MPB nuk u përgjigjën nëse pasaportat janë gati. Nuk dihet se kur qytetatarët tanë do të mund t’i kenë në dorë pasaportat, e cila është e drejtë legjitime e tyre, dhe e cila u ka shkaktuar shumë problem në shtetin ku jetojnë./TV21

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -