Ahmeti – Holstein: Të mos vonojë konstituimi i institucioneve

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, sot në
Tetovë ka takuar ambasadoren e re gjermane në vendin tonë, Anke Holstein.

Takimi i parë njohës midis bashkëbiseduesve ishte miqësor dhe dashamirës dhe i përcjellë me shkëmbim të opinioneve për procesin zgjedhor në vendin tonë.

- Advertisement -

Ahmeti, siç thuhet në kumtesë, e uroi ambasadoren Holstein për detyrën e re dhe u zotua për vazhdimësi të miqësisë dhe bashkëpunimit të afërt me Gjermaninë duke shprehur falënderimin e madh për kontributin e deritanishëm të Berlinit për vendin tonë dhe rajonin.

Procesi zgjedhor u vlerësua si demokratik nga bashkëbiseduesit dhe në përputhje me standardet ndërkombëtare, ndërsa tash pritet konstituimi i Kuvendit dhe i qeverisë sa më shpejt që është e mundur. Sfidat para nesh janë të shumta, negociatat me Bashkimin Evropian, rimëkëmbja ekonomike dhe përballja me pandeminë, por edhe realizim i  programeve zgjedhore, prandaj edhe konsolidimi i institucioneve nuk guxon të vonojë.

- Advertisement -

Ahmeti ka theksuar se vijat e kuqe të BDI-së dhe të shqiptarëve janë, Marrëveshjen  e Ohrit, Marrëveshja e Prespës dhe e fqinjësisë së mirë por edhe reformat për të përmbushur standardet evropiane dhe premtimet zgjedhore.

Të dy bashkëbiseduesit, siç kumtohet u dakorduan që të vijojnë dialogun dhe bashkëpunimin edhe në të ardhmen.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -