Ahmeti fton tryezën e partive shqiptare, Zaev thotë se tryeza të këtilla mund të thërrasin edhe partitë e tjera

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Në takimin e përbashkët të katër krerëve të partive parlamentare shqiptare, që Ali Ahmeti e ka thirrur për më 13 gusht, krahas temave të tjera, do të kërkohet edhe mbështetje për Kryeministrin shqiptar, dhe ky nuk është ndonjë sekret, thotë kreu i integristëve.

“Kjo nuk është sekret. Unë mendoj që është vendosur në tavolinë…” tha Ahmeti.

- Advertisement -

Këtë hap të Ahmetit për tryezën e përbashkët shqiptare, kreu LSDM-së Zoran Zaev, e sheh si mesazh ndaj tij, ndërsa se tryeza të tilla mund të bëjnë edhe partitë joshqiptare.

“Thirrjen e BDI-së që të takohet me të gjitha partitë për temën “Kryetar i Qeverisë me propozim të BDI-së”, po, e ndjej si presion, më tej nuk do të flas, dua t’i jap shans bisedimeve. Është normale, sepse edhe të gjitha partitë e tjera që janë përfaqësues të qytetarëve joshqiptarë mund edhe ata të mblidhen ashtu, mundemi me partitë boshnjake, me VMRO-DPMNE-në, me partitë turke, e të ngjashme…duhet të kihet kujdes edhe për këtë” tha kryetari i LSDM-së Zoran Zaev.

- Advertisement -

Ahmeti pohon se kjo tryezë e partive shqiptare nuk duhet parë si kërcënim apo shantazh në kohë bisedimesh për qeverinë.

“Ky takim nuk është si një moment për të kërcënuar apo shantazhuar ndonjë parti politike apo në këtë rast të bëj presion për negociatat që janë duke u bërë mes BDI-së dhe LSDM-së, por është si një moment që e kanë kërkuar partitë politike dhe sigurisht me pika shumë të rëndësishme që të kemi qëndrime të përbashkëta lidhur me interesa strategjike të shtetit” u shpreh Ahmeti.

- Advertisement -

Zaev thotë se nëse takimi është për Marrëveshjes e Ohrit, duhet të ftohen edhe VMRO-DPMNE-ja dhe LSDM-ja si firmëtar të marrëveshjes. Por jo, Ahmeti pohon se takimi nuk është për të përkujtuar marrëveshjen. Ftesën thotë se e ka bërë pasi një gjë e kanë kërkuar partitë shqiptare, e madje siç shton, e kanë anatemuar Ahmetin si fajtor për mos thirrjen e tryezës, edhe pse sipas Ahmetit, radhën për ta ftuar tryezën e ka pasur PDSH-ja.

Nga ana tjetër, partive shqiptare po u duhet më shumë se një ditë kohë për t’iu përgjigjur ftesës. Sekretar Gjeneral i “Aleancës për Shqiptarët” Arben Taravari i tha TV21 se “qëndrim do të kenë nesër në mbrëmje”, ndërkaq kryesia e Alternativës e ka autorizuar kryetarin për të vendosur bashkë me partnerin e koalicionit.

“Kryesia e ngushtë e Alternatives e autorizoi kryetarin e partisë Afrim Gashi që në koordinim me partnerin e koalicionit, kryetarin e ASH Ziadin Sela, të vendosin për pjesëmarrje eventuale si dhe formën e pjesëmarrjes në tryezën e partive shqiptare” tha për TV21 Sekretari Gjeneral i Alternativës, Skender Rexhepi-Zejdi.

Jozyrtarisht pritet që Sela dhe Gashi, nesër, ose më së voni pasnesër të dalin me qëndrim për takimin e ftuar për të enjten.

Nga Lëvizja Besa, partner në koalicioni “Mundemi”, thonë se e kanë marrë ftesën, ndërsa vendim për pjesëmarrje ende nuk kanë. Sekretari Gjeneral i Besës Ajranit Hoxha tha për TV21 se “nesër do kenë mbledhje të Kryesisë Qendrore dhe më pas do lëshojnë komunikate për mediat”.

Kërkuam qëndrime dhe nga Partia Demokratike Shqiptare por nuk morëm asnjë përgjigje.

- Advertisement -
  • Tags
  • 1

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -