6 viktima, 88 raste të reja, 113 të shëruar, bie numri i të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19

Must Read

Dauti: Shporta konsumatore është rreth 32 mijë denarë, kurse rroga mesatare 27 mijë!

“Në qoftë se ne tani themi që kemi pasur rritje të pagës mesatare ne duhet ta pranojmë...

Bekteshi: Janë ndarë 1 miliard euro ndihmë për qytetarët

“Raportet financiare të cilat përgatiten nga institucione me renome ndërkombëtare tregojnë se Maqedonia e Veriut në fund...

Çdo i sapolindur në Maqedoni, lind me 3 mijë euro borxh publik që ka shteti – thotë Ilire Dauti në Click Plus

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se çdo i sapolindur,...
- Advertisement -

Vazhdon trendi i uljes së numrit të personave të infektuar dhe të vdekur nga Covid19. Sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik për periudhën 27 korrik – 2 gusht janë regjistruar 912 raste të reja të të infektuarve që është për 4.6% më pak se javën paraprake. Ndërkaq raporti thotë se janë shëruar 1032 persona që është për 36% më shumë në krahasim me javën para saj. Ministria e Shëndetësisë (MSH) informon se faktori R0 i transmetimit të virusit tregon një trend pozitiv në rënie i cili është 0.9, ndërsa për gati një muaj ka qenë 1.

“Në periudhën prej 27 korrik deri 2 më gusht janë realizuar gjithsej 9,709 teste, 146 teste më shumë se sa javën paraprake, dhe janë regjistruar 912 raste pozitive të Covid-19 e që është për 4.6 % më pak se javën e kaluar. Në këtë periudhën janë regjistruar 1,032 persona të shëruar të cilët janë shtruar në spital ose trajtuar në shtëpi, që domethënë 378 persona ose 36.6 % më shumë se javën e kaluar raportuese (20 – 26 korrik). Ka pasur 29 vdekje, që është një rënie prej 14.7 %, krahasuar me javën e kaluar”, thuhet në raportin javor.

- Advertisement -

E në 24 orët e fundit është regjistruar numër dyshifror i të infektuarve me koronavirus dhe numër tre shifror i të shëruarve. 88 persona kanë rezultuar pozitivë nga gjithsej 1507 testet e realizuara, ndërkaq 113 pacientë janë shëruar. Jetën e kanë humbur 6 persona, dy pacientë nga Kumanova, dy nga Gostivari dhe një nga Tetova e një nga Shtipi.

Rastet e reja me Covid-19 sipas qyteteve:

- Advertisement -

Shkup -23,
Strugë -11,
Shtip -10,
Kumanovë dhe Ohër -8,
Gostivar dhe Makedonski Brod -4
Prilep dhre Manastir -3,
Dibër, Tetovë, Veles, Vinicë, Sveti Nikollë, Kërçovë -2,
Kavadar dhe Strumicë -1

Sa i përket strukturës së moshës të të infektuarve të rinj në javën e fundit, përqindja më e lartë janë njerëzit mbi 60 vjeç – 23.9 %, ndërsa numri më i ulët është regjistruar te fëmijët deri në 9 vjeç – 3.1 % dhe 10-19 vjeç 5 %.

- Advertisement -

Dauti: Shporta konsumatore është rreth 32 mijë denarë, kurse rroga mesatare 27 mijë!

“Në qoftë se ne tani themi që kemi pasur rritje të pagës mesatare ne duhet ta pranojmë që kemi pasur rritje të...

Bekteshi: Janë ndarë 1 miliard euro ndihmë për qytetarët

“Raportet financiare të cilat përgatiten nga institucione me renome ndërkombëtare tregojnë se Maqedonia e Veriut në fund të vitit do të tejkalojë...

Çdo i sapolindur në Maqedoni, lind me 3 mijë euro borxh publik që ka shteti – thotë Ilire Dauti në Click Plus

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se çdo i sapolindur, lind me 3 mijë euro...

Bekteshi në Click Plus tregon se sa persona kanë mbetur pa punë për shkak të pandemisë!

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi bën të ditur se nga periudha 15 mars deri në përfundim të gushtit janë larguar nga 12.500...

Ilire Dauti nga ASH: Kjo Qeveri në kushte normale e kishte të vështirë të përballet me probleme ekonomike

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët, në emisionin Click Plus në TV21, tha Qeveria e re por e vjetër në përmbajtje në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -