40 organizata morën mbështetje financiare qeveritare për projekte për COVID-19

Must Read

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me...

Suarez nënshkruan me Atletiko Madridin

Luis Suarez zyrtarisht është lojtar i Atletiko Madridit. Lojtari nga Uruguai, i cili e braktisi Barcelonën me...
- Advertisement -

Në proces inkluziv dhe transparent Qeveria e RMV-së me vendim për shpërndarje të mjeteve financiare siguroi mbështetje financiare për shoqata dhe fondacione për realizim të masave për përballje me KOVID-19. Në këtë mënyrë u ndanë mjete për realizim të 40 projekteve  të shoqatave dhe fondacioneve, në vlerë të përgjithshme prej 29.519.495, kumtuan sot nga Qeveria.

Komisionin për ndarje të mjeteve financiare e përbëjnë pesë anëtarë të cilët vijnë nga Qeveria , përkatësisht Damjan Mançevski, ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratës (kryetar), Milla Carovska, zëvendëskryetare e Qeverisë për koordinim me resorët ekonomikë, Bujar Osmani, zëvendëskryetar i Qeverisë i angazhuar për Çështje evropiane, Arbër Ademi, ministër i Arsimit dhe Shkencës dhe Dragi Rashkovski, sekretar i përgjithshëm i Qeverisë.

- Advertisement -

Plotësisht, me qëllim të rritjes së transparencës dhe përmirësimit mtë cilësisë së procesit të shpërndarjes, në përbërje të Komisionit janë emëruar edhe dy anëtarë të Këshillit për bashkëpunim dhe zhvillim të sektorit qytetar, përkatësisht Urania Pirovska dhe Jane Çalovski, theksojnë nga Qeveria.

“Në këtë mënyrë, për herë të parë në Komision anëtarë të sektorit qytetar kishte rol të barabartë dhe pozitë të barabartë në sjelljen e vendimeve për zgjedhje të projekteve të cilat ishin financiarisht të mbështetur. Këta anëtarë, u zgjodhën me propozim të Këshillit për bashkëpunim dhe zhvillim të sektorit qytetar”, ceket në kumtesë.

- Advertisement -

Komisioni formoi Trup operativ në të cilin bëjnë pjesë përfaqësues nga institucione, udhëheqës të të cilëve janë pjesë e Komisionit, të cilët janë të obliguar për vlerësim të aplikacioneve.

Praktika e mbështetjes së punës së organizatave qytetare, paralajmërojnë nga Qeveria, do të vazhdojë edhe pas përfundimit të pandemisë, në fusha të cilat janë me rëndësi për të gjitha kategoritë e qytetarëve./MIA

- Advertisement -

- Advertisement -

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60 vjet, tregojnë rezultatet e analizave...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

Suarez nënshkruan me Atletiko Madridin

Luis Suarez zyrtarisht është lojtar i Atletiko Madridit. Lojtari nga Uruguai, i cili e braktisi Barcelonën me lot në sy, pasi ishte...

Poliklinika të reja do të ketë në Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re – premtoi Filipçe

Poliklinika të reja do të ketë në lagjet Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re, paralajmëroi sot ministri i Shëndetësisë,...

Formacionet e mundshme Inter – Fiorentina

Sot fillon xhiro e dytë e Serie-A, por për Interin ballafaqimi me Fiorentinën, sonte do të jetë ndeshja e parë për sezonin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -