Historia e Muriqit: Perez admiron lojën e tij dhe e sheh si pasuesin e Benzema, tifozët e presin me pije

TË FUNDIT

Vedat Muriqi është heroi i  Mallorca. Ai erdhi në huazim në mes të sezonit 2021 dhe shënoi gola të rëndësishëm për ekipin duke e mbajtur ekipin në La Liga.

Këtë sezon 28-vjeçari është një nga golashënuesit më të mirë në La Liga dhe ylli kryesor i Mallorca.

Fëmijëria e Muriqit ishte ferr. Ai ishte në epiqendrën e konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë

Muriqi ka lindur në Prizren nga prindër shqiptarë të Kosovës. Vedat nuk ishte me fat, në fëmijërinë e hershme ai gjeti një periudhë shumë të vështirë në historinë e vendit të tij. Në shkurt të vitit 1998 (Vedati ishte tre vjeç), kur filloi konflikti ushtarak ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Në atë kohë unë isha katër ose pesë vjeç”, kujtoi Muriqi në një intervistë. “Ushtarët serbë shkuan shtëpi më shtëpi, i morën burrat, i torturuan dhe i vranë. Ata hynë edhe në shtëpinë tonë, por nuk vranë njeri, na urdhëruan të largoheshim. Ne shkuam në Shqipëri. Me ne ishin 50 apo 55 veta. U vendosëm në të njëjtën shtëpi. Dy ditët e para na duhej të flinim në bodrum.

Pothuajse nuk kishte para dhe ushqime, ne shpëtuam nga furnizimet nga NATO-s por ato ishin gjithashtu të kufizuara. Dy litra qumësht në ditë, dhe kjo është për 50 persona. Në mëngjes, nëna ime na dha qepë dhe bukë. Dreka është qepë dhe bukë. Dikur dëgjoja nënën time duke qarë e dëshpëruar.”

Familja Muriqi qëndroi në Shqipëri për rreth dy muaj. Kur ngjarjet u zgjidhën, ata u kthyen në shtëpi.

Për të ndihmuar familjen, Vedati filloi punën herët. Tashmë në moshën 8-vjeçare ai mori një punë si kamarier në një kafene. Paralelisht, ai filloi të stërvitet në shkollën e klubit Liria. Kushtet në Kosovën e pasluftës nuk ishin më të mirat, fusha pa dhoma zhveshjeje. Por vetë Muriqi beson se kjo vetëm e ngurtësoi atë.

“Lojtarët e Ballkanit janë të ndryshëm nga të tjerët”,tha Vedati. “Në kushte të tilla u bëmë kokëfortë. Ne e dimë se si t’i arrijmë qëllimet”. Muriqi ishte padyshim i hekurt, ai u ngjit shpejt në strukturën e Lirisë dhe në moshën 19-vjeçare u transferua në ligën shqiptare (është shumë më e fortë se në Kosovë).

Turqia është kulmi i Muriqit

Në vitin 2014 Muriqi kaloi nga Teuta te Giresunspor.

Kalimi në Turqi doli të ishte ideal, këtu u zbuluan të gjitha cilësitë më të mira të Muriqit. Tashmë në sezonin fillestar, ai shënoi gjashtë në 32 ndeshje. Në të dytën, 17 gola në 37 takime. Në verën e vitit 2016, Muriqi shkoi te  Genclerbirliga në Superligën turke. Pas një viti përshtatjeje, Vedat u kthye në ritmin e mëparshëm 10-20 gola në sezon. Në korrik 2019, Muriqi bëri hapin e madh në karrierë duke firmosur me klubin legjendar, Fenerbahce.

Për Vedatin transferimi është veçanërisht i këndshëm, pasi që nga fëmijëria ka qenë tifoz i Fenerit dhe ka ndjekur ndeshje me gjyshin e tij. “Të luash për Fenerbahçen në stadiumin e tyre në shtëpi dyfishon energjinë tha ai. Kam luajtur shumë herë kundër tyre, atmosfera është gjithmonë e pranishme. Nuk e di nëse është për shkak të dizajnit të arenës apo tifozëve vendas. Tani ëndërroj për momentin kur luaj futboll. Unë do të shtyp çdo kundërshtar.”

Si rezultat, Muriqi nuk zhgënjeu. Në sezonin e tij të vetëm për Fenerbahce ai shënoi 17 gola në 36 ndeshje.

Në Turqi, Muriqi vlerësohej vazhdimisht nga lojtarët më të mirë.

Dhe ja çfarë tha sulmuesi gjerman Max Kruse (ai dhe Vedati luajtën te Fenerbahce): “Për sa i përket stilit të lojës, ai i ngjan Lewandowskit. I gjatë, ka të gjitha avantazhet e një sulmuesi të madh. Ai është ende i ri, nëse ruan formën aktuale, do të bëhet si Lewandowski”.

Te Lazio, Muriqi ka shënuar një arritje unike për një futbollist kosovar. Por ai pothuajse nuk luajti, shënoi vetëm dy gola dhe Sarri nuk kishte nevojë

Në verën e vitit 2020, ai kaloi te Lazio për 20 milionë euro. Ky është një rekord për futbollistët nga Kosova. Është për t’u habitur që romakët parashtruan një shumë të tillë (edhe në kohët pas COVID). Arsyeja është ndoshta drejtori sportiv i Lazios, Igli Tare, i cili është nga Shqipëria.

Më 18 shtator, Muriqi zbriti në fushë kundër Borussia Dortumund dhe u bë lojtari i parë i kombëtares së Kosovës në Ligën e Kampionëve. Në sezonin 2020/21, Vedat ka 34 ndeshje dhe 2 gola. Në verën e vitit 2021, trajneri i Romakëve, Simone Inzaghi u largua për te Inter, u emërua Maurizio Sarri. Megjithatë, pozicioni i Muriqit nuk ka ndryshuar: në sezonin 2021/22, ai ka 14 ndeshje dhe zero gola. Në janar 2022, pas një bisede me Sarrin, ky i fundit vendosi ta huazojë gjashtë muj te Mallorca.

“Unë pyeta: A po stërvitem keq? Ai u përgjigj se gjithçka është në rregull, thjesht nuk i përshtatem lojës së tij. Falënderova dhe kuptova se ishte koha për të kërkuar një klub të ri”, tha Muriqi për gazetën Corriere dello Sport.

Më vonë, Vedati foli në detaje se pse nuk funksionoi te Lazio:

“Në ekipin italian kërkesat janë më të larta se në atë turke. Përveç kësaj, nuk pata fat. Fillimisht u dëmtova, më pas u infektua me koronavirus. Pas kësaj, nuk e kisha të lehtë. Jo më kot më shpenzuan 20 milionë, sepse shënova në Fenerbahçe dhe në kombëtaren e Kosovës. Mund të blesh një lojtar për 100 milionë, kjo nuk garanton asgjë, sepse ka dëmtime.

Mallorca është dashuria e Muriqit: Fansat e adhurojnë. Duket se ai nuk do të shkojë as te Real Madrid

Në Spanjë, Muriqi tregoi menjëherë nivelin e lartë. Ai shënoi në ndeshjen e parë të La Ligës kundër Cadiz dhe shënoi pesë gola në gjysmën e dytë të sezonit. Në verë, Mallorca e bleu për 7.7 milionë euro. Meqë ra fjala, ky është një transferim rekord për Mallorca, Muriqi ka kaluar Samuel Eto’o nga viti 2000 me 500 mijë euro.

Dhe pastaj filloi përralla. Nga vera deri në nëntor, ai shënoi pothuajse në çdo ndeshje. Është kurioze që Vedati shënoi në mënyrë aktive për kombëtaren e Kosovës (e cila nuk shënon shpesh gola fare).

Muriqi shënon jo vetëm kundër ekipeve të mesme. Ai ka një gol kundër Real Madridit në Santiago Bernabeu.

Vedat mërziti Atletico Madrid

Performanca më e shkëlqyer e Muriqit ishte në tetor. Ai shënoi në pesë ndeshje radhazi në La Liga. Deri në pauzë për Botërorin, kosovari ka shënuar 8 gola në kampionatin spanjoll.

Në janar 2023, Muriqi depërtoi në të gjitha lajmet e transferimeve. Mediat shkruajnë për interesimin e Real Madridit, për të zëvendësuar Karim Benzema (madje saktësojnë se Florentino Perez e admiron lojën e tij). Të tjerë specifikojnë se Vedati mund kalojë te Atleticon për të zëvendësuar Joao Felix të larguar. E megjithatë, Muriqi nuk do të largohet. Në Mallorca, ai gjeti ekipin e jetës.

Tifozët e adhurojnë atë, vendosin pankarta personale, e quajnë pirat dhe sipas Vedatit e trajtojnë me pije.

Me trajnerin Javier Aguirre, ata kanë një mirëkuptim të plotë. “Duke pasur parasysh se sa i shëmtuar është ky djalë, ai luan futboll shumë tërheqës”, tha Aguirre në nëntor. Vedat u përgjigj në Radio Estadio: “Hehe, është e vërtetë, nuk jam shumë tërheqës. Por ka ende diçka tek unë, apo jo?

Loja është gjithashtu në rregull. Në janar, Muriqi shënon pak më rrallë, por trajneri definitivisht nuk ka ankesa. Vedati është i dobishëm jo vetëm me gola. “Ai lavdërohet për pesë gola radhazi”, vazhdon Aguirre. “Megjithatë, unë mund të shoh qartë se si ai lëviz prapa, ai ndihmon mbrojtjen, përmirëson fillimin e sulmit. Ai është shumë i mirë.

“Transferimi te Mallorca është vendimi më i mirë në jetën time. Unë dhe familja ime jemi shumë të lumtur këtu”.

Duket se Muriqi nuk do të shkojë askund. Pas një dekade bredhje nëpër klube dhe liga, ai më në fund gjeti një shtëpi.