10 fakte interesante për kosin!

Must Read

As gjendja alarmante nuk i unifikon partitë! DPMNE e LSDM akuzojnë njëra tjetrën për pa përgjegjësi ndaj pandemisë

https://youtu.be/W0zy6KeezVE VMRO-DPMNE propozon projekt-ligj për krijimin e një komisioni të posaçëm shtetëror...

Prej sot nuk ka “jetë nate”! Kafenetë dhe restorantet do të punojnë deri në orën 23

https://youtu.be/DSBAXPbyauM Dyert e kafeneve dhe restoranteve prej sot do të mbyllen në...

Punëtorët e tekstilit në korona krizë! Havziu: Inspektorati i punës ka pranuar më pak ankesa sesa në fillim

https://youtu.be/B0fpu5Ku4ho Gjashtë mijë ankesa deri te Inspektorati i punës kanë arritur që...

Kosi është një nga produktet që e blejmë më shpesh në familjet tona Ai gjendet gjithmonë në frigorifer. Por më poshtë ju sjellim dobitë e tij. 1) Përmban një raport të lartë në laktobacillius, baktere që ndihmojnë në funksionimin e tretjes, imunitetit dhe përthithjes së elementeve ushqyese. 2) Është një produkt fermentimi. 3) Përmban një sasi të lartë në proteina (100gr kos me 2% yndyra na ofrojnë 53kcal nga të cilat 4gr proteina, 5,3gr karbohidrate, 2gr yndyrë dhe 170mg kalcium dhe 140mg fosfor). 4) Këshillohet të konsumohet edhe nga personat që nuk kanë intolerancë nga laktoza. 5) Përmban vitaminë D. 6) Përmban vitaminën b12. 7) Këshillohet të konsumohet pas marrjes së antibiotikeve (parandalon infeksionet). 8) Nëse kombinohet me drithëra të pa përpunuara (p.sh. tërshërë ose buke thekre ose fara) është një vakt ideal për mëngjes me pak kalori por dhe që do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur. 9) Këshillohet më mirë të konsumoni kos të skemuar me 1-2 % yndyrë, kujdes jo 0% yndyrë (nuk përmban vitaminat që treten në yndyrë). 10) Kujdes! Kosi që ofrohet në supermarkete së bashku me fruta zakonisht ka përmbajte dhe në qumësht pluhur. Këshillohet të shikoni me vëmendje etiketën!

As gjendja alarmante nuk i unifikon partitë! DPMNE e LSDM akuzojnë njëra tjetrën për pa përgjegjësi ndaj pandemisë

https://youtu.be/W0zy6KeezVE VMRO-DPMNE propozon projekt-ligj për krijimin e një komisioni të posaçëm shtetëror për mbrojtjen dhe luftën kundër...

Prej sot nuk ka “jetë nate”! Kafenetë dhe restorantet do të punojnë deri në orën 23

https://youtu.be/DSBAXPbyauM Dyert e kafeneve dhe restoranteve prej sot do të mbyllen në orën 23. Kjo është njëra...

Punëtorët e tekstilit në korona krizë! Havziu: Inspektorati i punës ka pranuar më pak ankesa sesa në fillim

https://youtu.be/B0fpu5Ku4ho Gjashtë mijë ankesa deri te Inspektorati i punës kanë arritur që nga fillimi i kovid krizës...

Shtresa e mesme më e prekur nga korona! Reduktohet importi dhe eksporti – rezultat i “Lock Down-it”

https://youtu.be/VBOaXRqIr6Y Cilat janë parashikimet e Bankës Botërore për ekonominë e Maqedonisë? A ka shqetësim për rritje të...

Disa parti ilegalisht kanë financuar fushatën! Anti-korrupsioni pret raport nga Revizioni shtetëror

https://youtu.be/MIGE44P2iKE Disa parti politike gjatë zgjedhjeve të fundit parlamentare në mënyrë të parregullt kanë financuar fushatën zgjedhore,...

More Articles Like This