Array

​Rrahim Ademi e ka humbur “betejën” me shtetin

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Gjenerali i pensionuar i ushtrisë kroate me prejardhje shqiptare ka humbur betejën me shtetin kroat për shkak të së cilit ka kaluar shtatë muaj në burgun e Hagës.
Ai ka qenë në burg të Hagës nën dyshimin se ka kryer krime lufte ndaj civilëve serb në aksionin “Xhepi i Medakut” në vitin 1993.

Ademi ka kërkuar një milion kuna kroate si dëmshpërblim.
Sipas aktgjykimit të shkallës së parë të Gjykatës Komunale të Splitit , Ademi është i detyruar të paguajë 30 mijë kuna për shpenzime ligjore, ndërkaq avokati i tij Çedo Prodanoviç ka paralajmëruar ankesë.
Ademi e ka paditur shtetin kroat duke pretenduar se me vetëdije dhe padrejtësisht e kanë ekstraduar në Hagë, dhe për atë se organet shtetërore i kanë mbajtur fshehtë dokumentet që e kanë dërguar atë në burg, transmeton agjencia e lajmeve HINA.

- Advertisement -

“Pastaj ata vendosën se dokumentet kundër tij t’i dërgojnë në Hagë, ndërkaq kundër gjeneralëve të tjerë nuk e bënë këtë, për qka ai përfundoi në burg dhe u akuzua. Kur mbrojtja i ka gjetur ato dokumente të fshehura dhe kur Haga e panë se nuk kanë më prova ia dorëzuan gjyqësorit kroat ku edhe e liruan”, ka thënë më herët avokati Prodanoviq.

Gjeneral Ademi ka shkuar në Hagë vullnetarisht në qershor të vitit 2001 dhe është liruar në shkurt të vitit 2002.

- Advertisement -

Në rastin e parë që gjyqësori kroat e bëri për të liruarit nga Haga, Mirko Norac është dënuar për vrasjen e serbëve civilë, djegien e shtëpive dhe pronave të tyre.

Përveç me gjashtë vjet burg për krimet në “Xhepin e Medakut” Norac është dënuar edhe me 12 vjet burg për krimet në rajonin e Gospiqit, ku gjykata e Lartë ia shpalli me krejtësisht me 15 vjet burg.

- Advertisement -

I bashkë akuzuari i tij Rrahim Ademi është liruar sepse gjykata arriti në përfundim se si komandant I Qarkut Ushtarak në Gospiq në aksionin “Xhepi i Medakut” ka pasur kompetenca të zvogëluara për shkak të linjave paralele e cila ka qenë në emër të shefit të Shtabit Janko Bobetko qe e ka udhëhequr admirali Davorin Domazet Loso.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -