Array

​Kineastët të gatshëm për bojkotimin e festivalit të Stambollit, dënojnë censurimin

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Më shumë se 100 kineastë turq duke përfshirë këtu Nuri Bilge Ceylan, fitues i Palmës së Artë në Kanë, u shprehën të gatshëm sot për të bojkotuar festivalin e Stambollit kundër censurimit të një dokumentari mbi rebelët kurdë, tërhequr nga programacioni nga ndërhyrja e autoriteteve.

Ky dokumentar, i titulluar “Bakur” (Veriu) ishte programuar dje pasdite. Por projektimi u anulua në minutën e fundit, organizatorët e festivalit, parashikuar nga 4 deri më 19 prill, morën një letër nga Ministria turke e Kulturës sipas të cilës ky film nuk kishte autorizimet e nevojshme.

- Advertisement -

Më shumë se 100 kineastë, përfshirë dhe Ceylan dalluar vitin e kaluar në festivalin e Kanës për filmin e tij “Winter Sleep”, nënshkruan një letër të hapur duke dënuar shtypjen dhe censurimin e ushtruar nga qeveria turke.

“Ne, kineastët, kundërshtojmë përdorimin e legjislacionit si mjet censure”, shkruajnë ata duke dënuar një agjendë politike.

- Advertisement -

Ata kërkuan që festivali të ndërpresë çdo projekt dhe 23 regjisorë tërhoqën filmat e tyre në shenjë solidariteti.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -