​Kina parashikon rritjen e turizmit të brendshëm gjatë këtij viti

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Një total prej 4.1 miliardë udhëtime turistike të brendshme do të realizohen në Kinë gjatë këtij viti, 42 për qind më shumë se 2020-ta. Shifrat janë sipas një raporti të lëshuar nga Akademia e Turizmit të Kinës, njofton “Xinhua”.

Sipas raportit, Kina pritet të fitojë 3.3 trilionë juanë (rreth 511 miliardë dollarë) në të ardhura nga turizmi i brendshëm, një rritje prej 48 për qind nga viti në vit.

Mes ndikimit të pandemisë Covid-19, Kina pa afërsisht 2.88 miliardë udhëtime të brendshme turistike në vitin 2020, një rënie prej 52.1 për qind nga viti në vit, sipas Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit.

Sidoqoftë, pasioni i njerëzve për udhëtime u kthye çdo tremujor. Gjatë festës së Festivalit të Pranverës Kineze, 11-17 shkurt, industria e turizmit regjistroi shifra pozitive. Numri i turistëve që udhëtojnë nga dhe nga destinacionet kryesore turistike si Guangdong, Henan, Jiangsu, Shanghai, Chongqing dhe Pekin tejkaloi ose pothuajse arriti nivelet e parë gjatë Festivalit të Pranverës 2019.

Në vitin 2020, turistët shprehën nivele më të larta kënaqësie me udhëtimet e tyre pasi më shumë inovacione shkencore, teknologjike dhe kulturore u zbatuan për të përmirësuar cilësinë e shërbimit të atraksioneve turistike, thotë raporti.

TË NGJAJSHME