Array

​Investimet evropiane në Ballkan, parandalojnë migrimin ilegal

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Media të shumta gjermane kanë shkruar lidhur me Konferencën për Ballkanin Perëndimor, e cila përveç bashkëpunimit rajonal, u përshkua edhe nga tema e emigracionit.

Gazeta gjermane Tageszeitung ka cituar kancelaren gjermane, Angela Merkel, e cila ka thënë se Evropa është një kontinent i pasur dhe duhet të ketë kapacitete për të tejkaluar krizën me emigrantët.

- Advertisement -

Kjo gazetë citon edhe zëvendëskryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili në Vjenë ka kërkuar më shumë mbështetje financiare nga Evropa për shtetet e Ballkanit.

„Shpresoj që të mbizotëroj mendimi se problemet e emigracionit ilegalë, mund të zgjidhen vetëm përmes investimeve konkrete në Ballkan”, ka thënë Thaçi.

- Advertisement -

Sipas tij, shtetet e Ballkanit kanë një potencial shumë të madh, ku shumë shtete të BE-së mund të përfitojnë. Ai edhe njëherë ka kërkuar që Kosova të futet si vend me prejardhje të sigurt dhe se Kosova sipas tij është vend i sigurt dhe askush nuk ka arsyeje për azil.
“Tageszeitung”, ka cituar edhe përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, e cila ka theksuar se mbrojtja e emigrantëve është një domosdoshmëri ligjore dhe morale.

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -