Array

​Erdogan: "Dënoj dhe paralajmëroj Papën"

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Kryetari i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka thënë se e dënon deklaratën e Papës Françesko për shkak se ka thënë se krimi ndaj armenëve para 100 viteve e ka quajtur “gjenocid të parë të shekullit 20”.

Erdogan ka deklaruar se “dënon dhe paralajmëron Papën” që më mos të bëjë gabime të tilla, transmeton AP.

- Advertisement -

Erdogan edhe njëherë ka kërkuar që historianët të fillojnë një studim të përbashkët që do të mundësonte të vërtetohen faktet e ngjarjeve mes vitit 1915 dhe 1917.

Papa Françesku të dielën me rastin e shënimit të 100 vjetorit të krimeve ndaj armenëve në Perandorinë Osmane, duke folur për ato ngjarje ka përdorur fjalën gjenocid për çka siç kanë vlerësuar mediat e huaja mund t’i prishë marrëdhëniet diplomatike mes Vatikanit dhe Turqisë.

- Advertisement -

Shumë historian e përshkruajnë vdekjen e një milion armenëve në Perandorinë Osmane si “gjenocid i parë i shekullit 20”, por Ankaraja e mohon këtë akuzë.

Armenët insistojnë se 1.5 milionë pjesëtarë të popullit ë tyre janë vrarë në mes të viteve 1915 dhe 1917 gjatë rënies të Perandorisë Osmane dhe kanë punuar gjatë që bashkësia ndërkombëtare këtë ta quajë gjenocid.

- Advertisement -

Turqia hedhë poshtë akuzat për këtë krim dhe konfirmon se gjatë konfliktit qytetar kur armenët janë rebeluar kundër Perandorisë Osmane dhe kanë kaluar në anën e trupave ruse, janë vrarë 300 deri 500 mijë armenë e po ashtu edhe aq nga populli turk./KosovaPress/

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -